Příznivé teploty pro fíky panovaly na jihu Moravy také v zimě. „Nebylo žádné poškození. Fíkovníky zvládají teplotu kolem minus třinácti čtrnácti stupňů. A to letos zdaleka nebylo," poznamenává pěstitel.

Zdroj: Deník/Michal Hrabal

Ve své exotické zahradě zkouší pěstovat různé odrůdy fíků. Nové i už ozkoušené. „Nejvíce osvědčený je klon Pálava. Máme vyzkoušené, že patří mezi top odrůdy. Dobré zkušenosti máme s odrůdou Brown Turkey a pak ještě odrůdou Franscesca. Ta vyniká tím, že má plody extra velké," zmiňuje Efffenberger. Tyto odrůdy plodí dvakrát ročně.

Exotická zahrada s palmami a olivovníky funguje dva roky v Přibicích na Brněnsku.
Jihomoravská rarita: Přibice jako přímořské letovisko, obec zdobí palmy i olivy

Zájem o pěstování fíkovníků na jihu Moravy stoupá. V Přibicích jsou hodně rozšířené. Nedávno jsme jich vysadili několik za komunitním centrem. Troufám si tvrdit, že je jich v obci včetně soukromých zahrad přes sto," vyčísluje Effenberger.

Vhodné podmínky jsou podle něj na jihu Moravy také pro pěstování čínských datlí. „Strom je zhruba velikosti broskvoně, plody vypadají úplně stejně jako datle, chuťově jsou ale za mě lepší a mají sušší strukturu oproti klasickým datlím. Malé děti je milují," uvádí pěstitel. Čínské datle dozrávají v průběhu září a dají se sklízet až do listopadu. Tento typ datlovníků zvládá i teploty kolem minus osmnácti až dvaceti stupňů Celsia.

Pěstuje i další exotické plody jsou jsou granátová jablka, olivy nebo pomeranče.