Pochod jsme sledovali online

K nejzávažnějšímu střetu došlo ještě před samotným pochodem, kdy na přibližně pět stovek gayů, lesbiček a jejich příznivců zaútočili stoupenci Národního odporu. Kolem půl druhé se přibližně stovka neonacistů nejprve poprala v Masarykově ulici s těžkooděnci. Vzápětí se jim extremisté vyhnuli postranními ulicemi a dostali se přímo mezi homosexuály. Maskovaní mladíci v černých oblecích zkopali minimálně dva lidi a pěstmi, lahvemi a vajíčky zaútočili i na další účastníky Queer Parade.

Policisté nezvládali situaci asi pět minut. Po těch se jim podařilo obě skupiny od sebe oddělit. Napadení lidé podle organizátorů nemuseli využít služeb přistavené sanitky. „Ošetřili jsme jen jednoho člověka, který byl zasažen vajíčkem do oka,“ uvedla lékařka Veronika Poislová.

Po útoku neonacistů z Národního odporu happening na náměstí Svobody pokračoval. Mezi jeho účastníky však byla znát nervozita a obavy. „Samozřejmě nejsme úplně v pohodě. Nějaké obavy jsou, uvidíme, jak bude vypadat průvod,“ uvedl jeden z demonstrantů, který se představil jako Petr. Příjmení prozradit nechtěl. Prý proto, že neonacisté monitorují tisk a nechce se dostat na seznam jejich cílů.

Útok extremistů tvrdě odsoudil náměstek brněnského primátora Martin Ander, který vystoupil na pódiu po zpěvákovi Pavlu Vítkovi. „Brno je svobodomyslné město a je dobře, že se Queer Parade koná právě tady. Bojůvky holohlavých úchylkářů nevyjadřují postoj většiny společnosti,“ pronesl Ander k téměř třítisícovému davu demonstrantů i přihlížejících.

Kvůli prvnímu útoku chtěli organizátoři v jednu chvíli pochod ulicemi z bezpečnostních důvodů zrušit. Nakonec se ale rozhodli pro zkrácenou trasu. Chvíli po půl třetí tak dlouhá „duhová vlna“ vyšla z náměstí Svobody, prošla Masarykovou ulicí a přes Jánskou a Poštovskou se vrátila zpět na náměstí.

Asi dvacet metrů před průvodem šla skupinka příznivců Národní strany, která s pořádáním Queer Parade nesouhlasila. Jejich protest byl však poklidný. Na rozdíl od dalších akcí neonacistů z Národního odporu. Ti v Poštovské ulici zaútočili na zadní část průvodu dvěma zápalnými lahvemi a petardami. „Koukali jsme, co se to tam děje a z postranní ulice najednou přilétly zápalné lahve. Nikomu se naštěstí nic nestalo,“ uvedla jedna z účastnic pochodu Zuzana Kalábová.

Chvíli po konci pochodu organizátoři akci ukončili. To však byla jen voda na mlýn neonacistům. Ti se snažili využít každé příležitosti ke konfliktu. Po jejich potyčce s policisty u Domu Pánů z Lipé na náměstí Svobody, při které hodili granát se slzným plynem, museli záchranáři ošetřit důchodkyni, která dostala přímý zásah.

„Seděla jsem na zahrádce, pila džus a najednou to přilétlo mně přímo pod nohy. Jsem po infarktu, to je o srdíčko,“ říkala roztřeseným hlasem čtyřiaosmdesátiletá Růžena Pulkertová. Slzným plynem byla zasažena i přibližně čtyřicítka dalších hostů té samé restaurační zahrádky.

„Jeden ze zasahujících strážníků také dostal zásah slzným plynem a zkolaboval. Odvezli jsme ho proto do nemocnice u svaté Anny,“ sdělila mluvčí jihomoravské záchranky Barbora Zuchová.

K menším konfliktům docházelo v centru Brna nadále, po městě se i teď pohybují skupinky neonacistů, kteří si vyhlížejí cíle. Jedním z nich byl i přední český anarchista Ondřej Slačálek, kterého po náměstí Svobody naháněla asi dvacítka neonacistů. Před lynčem ho nakonec zachránili strážníci. „Nechápu, jak je možné, že mě ve čtyři hodiny odpoledne na náměstí může nahánět skupina neonacistů! Chci snad tak moc, když chci jít svobodně po náměstí?“ rozčiloval se Slačálek.

„Dosud jsme předvedli deset osob kvůli přestupkům, tři ke zjištění totožnosti a dva kvůli obvinění z trestného činu výtržnictví. Zajistili jsme také slzotvorné prostředky,“ vypočítala bilanci zásahu mluvčí policistů Andrea Procházková.