Vyprahlá půda, požáry a nedostatek vody. Už skoro měsíc sužuje Brněnsko nebývalé sucho. Hasiči i vodohospodáři, kteří netrpělivě vyhlížejí déšť, se možná dočkají vysvobozujících kapek již dnes.

„Letošní výskyt sucha patří k mimořádným. Oproti suchům, která byla v letech 2000 a 2003, je však situace jiná. Díky souvisle vyšším teplotám vzduchu od minulého září je v krajině méně půdní vody,“ vysvětlil Milan Šálek z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

I proto se musí hasiči na Brněnsku vypořádat každý den s nezvyklým množstvím požárů. „Hoří hlavně tráva, strniště a různé jiné porosty. Při současném počasí se oheň šíří extrémně rychle,“ sdělil mluvčí hasičů Jaroslav Haid.

Například v neděli muselo pět jednotek hasičů vyjet k požáru trávy do Žabčic na Brněnsku. „Na místě bylo vše, co jsme měli k dispozici. Přestože jsme oheň uhasili už chvíli po páté hodině odpoledne, pro jistotu jsme odjížděli až po osmé,“ uvedl Haid.

Potíže nadělalo sucho i brněnským vodohospodářům. V mnoha řekách totiž v těchto dnech hrozí akutní nebezpečí vodním živočichům. Kvůli malému průtoku se málo okysličuje voda a ryby se dusí.

„Stalo se to například ve Vranově u Brna a uhynulo tam několik desítek ryb,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí radnice ve Šlapanicích Rostislav Beránek.

Plné ruce práce mají i zaměstnanci Veřejné zeleně města Brna. Podle jejich ředitele Jozefa Kasaly je uhašení žízně brněnské flóry velmi náročné. „Teď je to skutečně extrém. V ulicích zaléváme třikrát víc než jindy, takže spotřebujeme třicet tisíc litrů vody denně,“ vypočítal Kasala.

Podle meteorologa Šálka možná sucho již brzy skončí. „První přeháňky lze očekávat již v úterý odpoledne,“ uvedl.

Vyprahlý jih Moravy: požáry a málo vody

Extrémní sucho z posledních týdnů snižuje hladiny rybníků i řek. Kvůli tomu ale mizí voda i ze studní. Ovoce je menší.

Každé škrtnutí zápalkou si dvakrát rozmyslete, prosí hasiči i meteorologové Jihomoravany. Důvod? Už týdny trvající sucho. Nebezpečí požáru už dlouho nebylo větší. Vyschlým řekám navíc hrozí ekologická katastrofa.

„Máme až trojnásobný počet výjezdů oproti loňskému srp〜nu. O víkendu jsme zasahovali osmnáctkrát, většinou u požárů různých porostů, které vzplály kvůli neopatrnosti lidí,“ řekl mluvčí hasičů Jaroslav Haid.

V těchto dnech by se podle něj otevřený oheň neměl pod širým nebem vůbec objevit. „V přírodě je to obrovské riziko. Když už jej lidé musí rozdělat, tak jen v bezvětří a s maximální opatrností,“ vyzval.

Extrémní sucho se projevilo na hladinách jihomoravských rybníků a řek. Z povrchu zemského prakticky zmizel největší moravský rybník Nesyt u Hlohovce na Břeclavsku. „Po vydatných vedrech mohu jen konstatovat, že rybník neexistuje. Totálně vyschl,“ povzdechl si jednatel vlastníka rybníku Otto Vaďura.

Na vyschnutí Nesytu doplatili i vodní živočichové. „Voda v poslední fázi měla třicet stupňů Celsia, takže se v ní škeble a ryby doslova uvařily,“ poznamenal Vaďura.

Lidé z okolních obcí si dokonce stěžují, že jim kvůli vyschlému Nesytu rapidně klesá hladina vody ve studních. „Voda ve studních vždy závisela na hladině vody v Nesytu a teď jí skutečně stále ubývá,“ potvrdil starosta obce Sedlec Vladimír Švajda.

Málo vody vadí i rekreantům, kteří tráví dovolenou u rybníků a přehrad na jižní Moravě. Například oblíbený rybník Olšovec v Jedovnicích na Blanensku je napuštěný jen ze dvou třetin. Koupat se v něm sice dá, ale lidé musí zdolat několik metrů chůze trávou a bahnem.

Takzvaný stav sucha je podle Českého hydrometeorologického ústavu například na řece Moravě ve Strážnici, na Dyji v Nových Mlýnech nebo na Svitavě v Bílovicích nad Svitavou.

Podle meteorologa Pavla Nerudy je nejhorší situace nad přehradami v povodí Dyje a na řece Moravě a jejích přítocích. „Neexistují tam žádné přehrady, které by mohly upouštět více vody. Kvůli malému průtoku teď může mít jakékoliv znečištění řeky fatální důsledky pro živočichy,“ varuje.

Sucho trápí i zemědělce a zahrádkáře. Doplatili na něj například pěstitelé meruněk. „Nebylo jich méně než loni, ale byly menší, samá pecka,“ uvedl ředitel Zemědělské společnosti Čejkovice na Hodonínsku Tomáš Martinec.

Situace by se mohla zlepšit možná již dnes. „První místní přeháňky a bouřky lze očekávat již v úterý odpoledne a večer, vyskytnou se i ve středu. Od čtvrtka jsou dešťové srážky ještě pravděpodobnější,“ sdělil brněnský meteorolog Milan Šálek.