Cílem je podpořit technické obory a zvýšit u mladých lidí zájem o digitální stroje. „Chceme, aby studenti viděli a pochopili, jak mohou ve spolupráci s technologiemi měnit svět kolem sebe,“ vysvětlil jednatel FabLabu Brno Tomáš Mejzlík.

Podle hejtmana Jana Grolicha je to investice do budoucnosti dětí i celého regionu.

Dílna zabudovaná v kamionu umožňuje týmu lektorů celý školní rok navštěvovat školy v kraji, ale i mimo něj. „Přijedeme přibližně na týden, aby se měli žáci šanci prostřídat,“ zmínila koordinátorka projektu Martina Ondrová. Pokud jedou mimo kraj, obvykle je to jednodenní akce.

Vedení městské části Brno-Vinohrady chystá výrazné zvýšení nájmů.
Dramaticky vyšší nájem na Vinohradech v Brně: k odporu nabádají letáky ve výtahu

Minulý rok prošlo workshopy 6 806 žáků z osmašedesáti škol. Při devadesátiminutových akcích se studenti naučí základní práci s digitálními stroji. Vyrobí si například polepy na textil, klíčenky se jménem nebo podtácky.

„Nově nabízíme i pokročilejší lekce, kde mají děti více prostoru pro představivost. Pomocí laseru si například vytvořily brýle," sdělila lektorka Zuzana Bojdová.

Pojízdná dílna FabLabu nabízí studentům digitálními stroje jako je 3D tiskárna, řezací plotr nebo CNC frézka.Pojízdná dílna FabLabu nabízí studentům digitálními stroje jako je 3D tiskárna, řezací plotr nebo CNC frézka.Zdroj: Deník/Karolína Kučerová

Při programu FabLabu se mohou studenti zapojit také do soutěže, která jim umožní pracovat na svém projektu. V minulých letech některé týmy odprezentovaly vlastní solární panel, zmenšený model formule nebo stroj, který sám namíchá různé drinky.

Většina soutěžících ovšem nezůstane pouze u výsledného projektu, ale snaží se ho i nadále rozvíjet. Příkladem mohou být studenti, kteří vytvořili systém pro automatické zavlažování květináčů pomocí webové aplikace.

„Začali jsme vyvíjet také aplikaci pro mobily, aby ji lidé mohli jednoduše využívat třeba na dovolených," popsal jeden z tvůrců Petr Filip.

Velký Špalíček.
Proměna Velkého Špalíčku v Brně: modernizace supermarketu, budou i další změny

V Brně se do projektu aktivně zapojuje například Střední škola technická a ekonomická v Olomoucké ulici. Nedávno její studenti vytvořili bionickou ruku.

„Takové modely se obvykle prodávají za miliony korun. Tvůrci mají ovšem ambice ji pomocí odlišných technologií vytvořit tak, aby byla levnější a dostupnější," podotknul jednatel Mejzlík.

Práci se stroji si může vyzkoušet také veřejnost. V Technologickém parku Brno od roku 2017 funguje také dílna, která je přístupná každému nezávisle na jeho schopnostech. Zájemci mají k dispozici tři dílny a přes dvacet jedna strojů.