„Naše kardiologické oddělení je opravdu speciální. Nově budeme mít možnost léčit pacienty z celé republiky. Technologie nám také pomůže navázat spolupráci se zahraničními experty z oboru,” popsal ředitel Fakultní nemocnice Brno Ivo Rovný. Sály mají kapacitu až pro tři tisíce akutních případů infarktů ročně a patnáct set preventivních zákroků.

Podle přednosty kardiologické kliniky Brno Zdeňka Kaly jsou problémy se srdcem nejčastější příčinou smrti v České republice. Moderní kliniky umožní rychlejší, a hlavně bezpečnější uvolnění žil a zachránění života lidem s infarktem. „Díky novým technologiím dokážeme téměř hned najít místo, kde je žíla ucpaná a uvolnit ji. Celý zákrok bude trvat deset až dvacet minut. Čas je v podobných případech klíčový,” řekl Kala.

close Fakultní nemocnice Brno se pyšní novými kardiologickým sály. info Zdroj: Deník/Marek Berčík zoom_in Fakultní nemocnice Brno se pyšní novými kardiologickým sály.

Pacientovi s infarktem zavedou lékaři přes tepnu na zápěstí hadičku, která se dostane až k zablokované žíle. Ta má pouze dva až čtyři milimetry v průměru, jedná se tedy o velmi precizní práci.

„Když z krevního oběhu odstraníme překážku, žílu vyztužíme miniaturní hadičkou, která je pokrytá léčivou látkou. Při zákroku je pacient při vědomí. Často je na něm vidět fyzická úleva, když se obnoví krevní oběh. Je to jako malý zázrak,” dodal Kala. Podle něj se ošetření lidé někdy cítí tak dobře, že chtějí jít rovnou ze sálu domů. To však není možné. Zůstávají vždycky aspoň tři dny na pozorování.

Fakultní nemocnice Brno se pyšní novými kardiologickým sály. | Video: Deník/Marek Berčík

Infarkt před pár lety prožil třeba Karel Michálek. Lékaři mu zachránili život právě v nemocnici v Bohunicích. „Najednou mě začalo píchat v oblasti hrudníku. Ze začátku jsem nevěděl, co se mnou je. Pak mi to ale došlo. Manželka mi zavolala záchranku. A v sanitce mě museli oživovat. Po zákroku v nemocnici jsem se konečně mohl nadechnout. Srdce se mi rozběhlo naplno,” popsal nepříjemný zážitek pacient.

Michálka postihl infarkt, když mu bylo pětatřicet let. Trpí vrozenou vadou. Jeho bratr zažil srdeční příhodu asi dva měsíce po něm. Ten také s pomocí lékařů přežil.

„Jsem rád, že díky moderním technologiím můžu žít normální život, i když mám problémy se srdcem. Nemůžu se moc stresovat a musím mít zdravou životosprávu. Nejsem ale nijak omezený, co se pohybu nebo práce týče,” tvrdí Michálek.

V nových kardiologických sálech se budou léčit jak akutní případy infarktu, tak dlouhodobé potíže se srdcem. „Budeme provádět i plánované zákroky. Průměrný věk, ve kterém lidé trpí srdečními problémy, se bohužel snižuje. Dnes nám často chodí pacienti, kterým není ani čtyřicet let. Důvodem je mimo jiné špatná životospráva. V nebezpečí jsou lidé s vysokým cholesterolem, cukrovkou či kuřáci,” uvedl Kala.

MAREK BERČÍK