Důvodem pro změnu názvu je věcný záměr Zákona o univerzitních nemocnicích, který na konci srpna schválila vláda. „Nastaví zejména nový vztah mezi nemocnicemi a lékařskými fakultami. Jedná se ale hlavně o organizační změny. Jejich dopad na pacienty bude minimální. V tomto ohledu není zatím plánovaná žádná výrazná změna," upozornila mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny Šárka Urbánková.

V čele nemocnice bude nově stát správní rada složená ze zástupců ministerstva zdravotnictví, vysokých škol a kraje. Ta bude jmenovat i ředitele nemocnice.

Proti korupci

Nyní jsou fakultky řízeny přímo z ministerstva. „Proměnu fakultních nemocnic vnímáme jako jasné protikorupční opatření," sdělil náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek.

Změnu čeká i způsob placení praktické výuky studentů Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně, která se koná právě v prostorách fakultních nemocnic. „V současné době na ni univerzita nepřispívá. Věcný záměr zákona ale navrhuje, aby ji škola platila," popsala mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Mrázová.

Vedení Masarykovy univerzity však s tímto návrhem nesouhlasí. „Upozorňovali jsme, že je potřeba zachovat současný stav, kdy naši studenti využívají prostory nemocnice bezplatně," upozornila mluvčí univerzity Tereza Fojtová. Dodala, že se zatím jedná pouze o věcný záměr zákona, a tedy žádné plánované změny ještě nejsou definitivní.

Zachování principu

Ministerstvo zdravotnictví v souvislosti s věcným záměrem zákona také upozornilo, že záměr počítá se zachováním neziskového principu nemocnic. „V žádném případě se nejedná o převod fakultních nemocnic na akciové společnosti nebo o přípravu jejich privatizace, jak by se někdo mohl domnívat," upozornil Plíšek.

Brňanům plánované změny nevadí. „Je mi jedno, jak se nemocnice jmenuje nebo kdo ji řídí. Důležité pro mě je zejména to, aby mě v ní ošetřili, když to budu potřebovat," sdělila například Michaela Proutníková.