V nové budově se nachází také moderní hemodialyzační středisko, jenž poslouží k odstraňování odpadních látek z krve pacientů. Patří mu první dvě poschodí, přičemž hemodialyzačních lůžek se v něm nachází hned osmnáct. "Celé centrum je bezbariérové a dialyzační sály plně vybavené váhovými lůžky i zabudovanou podlahovou váhou,“ uvedla vedoucí lékařka hemodialyzačního stanoviště Petra Strnadová s tím, že váha je velmi důležitý faktor pro dosažení optimálního stavu hydratace pacienta.

Třetí patro obsahuje pneumologickou ambulanci, a to včetně sálu pro vizualizaci vnitřku dýchacích cest, a stacionáře. „Přesun z již nedostatečných prostor umožní rozšíření provozu o třetí ambulanci a pacientům nabídne odpovídající prostředí s výrazně vyšším komfortem. Nově zrekonstruované zázemí plicní ambulance bude poskytovat komplexní ambulantní pneumologické zázemí plně odpovídající a v řadě aspektů i překračující potřebě svatoanenské nemocnice,“ sdělil mluvčí zdravotnického zařízení Jiří Erlebach.

V budově se dále nachází samostatná peritoneální, nefrologická a transplantační ambulance a do budoucna je v plánu rovněž lůžkové oddělení pro onkochirurgickou kliniku. „To v posledním patře vybudujeme během následujícího roku. Uvolněné stávající prostory oddělení v budově J umožní vybudovat léčebnu dlouhodobě nemocných, která by společně s chystaným oddělením paliativní péče měla zvýšit kvalitu poskytované následné péče v nemocnici,“ nastínil ředitel Fakultní nemocnice u svaté Anny Vlastimil Vajdák.

Modernizace budovy stála jedenašedesát milionů korun, přičemž finance nemocnice získala z evropských dotací. Kromě nových ambulancí a středisek získal pavilon rovněž lepší tepelně-izolační vlastnosti, kvalitnější vytápění a efektivnější elektrické rozvody. „V této budově jsem před čtyřiceti lety začínal. Fakultní nemocnice u svaté Anny – dříve Fakultní nemocnice Pekařská – byla nemocnice, která zastřešovala všechna zdravotnická zařízení v Brně. Již tehdy měla dvě stě let a chátrala. Provoz byl roztříštěný. Lékaři museli neustále někam přecházet, pacienti se vozili v mrazu zakrytí pod dekami po celém areálu. Pro všechny to bylo velmi složité. Nyní je zde řada špičkových center a kapacit v oboru. Dojí má mne, kam se vše posunulo a věřím, že pan ředitel svou ambiciózní vizi naplní,“ zavzpomínal ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Nastínil tak plán ředitele Vajdáka, který počítá s rozvojem nemocnice do roku 2030. Ten obsahuje nový, sjednocený urgentní příjem, dvě nové budovy s označením C a V nebo rozšíření parkovací prostor a rekonstrukci řady oddělení.