Přes čtyři desítky brněnských strážníků doplnili jejich kolegové z Modřic, Šlapanic, Tišnova a Židlochovic. „Smyslem tohoto projektu je kromě primárního doplnění krevních zásob také snaha inspirovat k dobročinnosti všechny, kterým to jejich zdravotní stav umožňuje. Nasloucháme výzvám zdravotníků, že počty dárců v dlouhodobém měřítku klesají,“ shrnul ředitel Městské policie Brno Luboš Oprchal.

Aktivitu uvítali také zástupci svatoanenské nemocnice. „Věřím, že osloví nejen strážníky, ale motivuje i další potenciální dárce. I když jsme v loňském roce zaznamenali jejich nárůst, je důležité dodat, že krve není nikdy dost. Výzva, aby se každý zdravý člověk stal dárcem krve, je proto stále aktuální a odběrové centrum Transfuzního oddělení je jim plně k dispozici,“ dodal ředitel nemocnice Vlastimil Vajdák.

Projekt Jihomoravští strážníci darují krev nemusí jednorázovou událostí skončit. Žádoucí je podle nich jeho rozšíření do dalších měst a obcí. „Jsou věci, které nelze vyrobit ani koupit. Krev je jednou z nich,“ shrnul vedoucí strážník Městské policie Tišnov Jiří Sokol.

Například v Brně pořádá městská policie hromadné odběry pravidelně. Při jednom z nich se jí dokonce podařilo najít ve svých řadách hned sedm desítek prvodárců. Dvě třetiny jejích zaměstnanců darují krev opakovaně.

„Velmi si ceníme zapojení všech kolegů i statečnosti prvodárců. Příjemné prostředí a vlídný personál ve svatoanenské nemocnici tomu velmi dopomáhají,“ dodal Oprchal.

Desítky strážníků se v Brně připojily ke společnému darování krve. | Video: Deník/Sabir Agalarov