Obě facebookové pozvánky, pravá i falešná, vypadají na první pohled podobně. „Uživatel do příspěvku zkopíroval naše informace. Píše, že prodává lístky, je tam na ně odkaz. My jsme přitom festival bez vstupného,“ popsala mluvčí festivalu PonavaFest Miloslava Dočkalová.

Zájem o falešnou událost projevilo na sociální síti přes tisíc lidí. „Vzhledem k tomu, že je text částečně anglický, myslím si, že autor cílí na zahraniční zájemce. V této chvíli nevíme o tom, že by třeba někdo zaplatil. Příspěvek Facebooku nahlašujeme od chvíle, co ho kolega odhalil, ale zatím bez odezvy,“ sdělila Dočkalová.

TATO FACEBOOKOVÁ UDÁLOST PonavaFest At JE PODVODNÁ, POZOR NA NI.

Událost založenou skutečnými pořadateli najdou zájemci ZDE. Multižánrový festival bude letos od čtyřiadvacátého do šestadvacátého května v brněnském parku Lužánky.

Podle revizního technika lana někdo úmyslně naříznul.
Hrozba na dětském hřišti v brněnských Černovicích. Lana od houpaček někdo nařízl

Podle Dočkalové organizátoři festivalu zatím neinformovali o problému policisty. „Pokud má někdo pocit, že se stal terčem falšování události na Facebooku, může se obrátit na policii a podat trestní oznámení. Máme specialisty, kteří se touto tematikou zabývají, lidé se mohou informovat, jestli je jednání, se kterým se setkali, protiprávní,“ uvedl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

Že někdo nabízí falešné vstupenky, není podle Maláška ojedinělé. „Často se to děje například při sportovních událostech,“ podotkl mluvčí.

Zdroj: Youtube

Organizátoři květnového festivalu upozornili na Facebooku na to, že uživatel, který pod cizím jménem příspěvek přidal, není jedním ze zaměstnanců. Své sledující vyzvali, aby událost i jejího údajného pořadatele nahlásili jako podvodné a pomohli tak potenciálním obětem kyberkriminality.

O tom, že festival navštíví, uvažuje i brněnská studentka Markéta Macenauerová. „Viděla jsem varování před podvodem. Na falešném příspěvku by mě na první pohled asi zarazilo, že je za názvem akce připsané At,“ myslí si studentka.

Na náměstí Svobody v Brně se po necelém roce znovu vrací Velikonoční slavnosti.
VIDEO: Velikonoční slavnosti ovládly náměstí Svobody v Brně. Podívejte se

Malášek připomněl, že vždy existuje možnost, jak proti podvodníkům na internetu zakročit, a to i v případě, že třeba přidávají příspěvky ze zahraničí. „Ve virtuálním prostředí je samozřejmě řešení složitější. Víme o trestné činnosti, která je řízená ze států, se kterými nemáme mezinárodní spolupráci. Práce v kyberprostoru je tak pro nás výrazně obtížnější než přímo v terénu,“ doplnil mluvčí.