Někteří lidé ale po těch několika písmenech před či za jménem touží tak, že překračují zákon. Neinvestují čas a píli do studia a vysokoškolský diplom si zfalšují.

Brněnská Masarykova univerzita od začátku roku registruje zvýšený počet těchto případů. „Všechny řešíme společně s policií. Náš kontrolní odbor po falešných diplomech nijak nepátrá. Přijde se na to většinou tak, že někdo se jím prokazuje například při výběrovém řízení do zaměstnaní,“ uvedla mluvčí univerzity Tereza Fojtová. Zaměstnavatel se pak kvůli pochybnostem o pravosti diplomu obrátí na policii nebo přímo na univerzitu.

Fojtová upozornila, že seznam všech absolventů lze nalézt na internetových stránkách univerzity. „Každý si tak může ověřit, jestli jedná skutečně s vysokoškolsky vzdělaným člověkem,“ uvedla Fojtová.

Od začátku roku zaznamenali asi deset případů, kdy se lidé snažili prokázat diplomem aniž by univerzitu vystudovali. „Nejčastěji se jedná o falza diplomů z Ekonomicko–správní fakulty nebo Filozofické fakulty,“ řekla Fojtová. Dodala, že i když toto číslo není ve srovnání se sedmi tisíci absolventy, kteří školu každý rok dokončí vysoké, neberou to na lehkou váhu.

Člověk se zfalšováním vysokoškolského diplomu dopouští trestného činu padělání veřejné listiny. „Trestní sazba za tento zločin závisí na tom, jestli byl pachatel členem organizované skupiny, jestli tím někomu způsobil újmu a na dalších věcech,“ informovala jihomoravská policejní mluvčí Petra Vedrová. Pachateli takového činu tak hrozí až trest pětiletého vězení.

Žádný z případů falešných diplomů se za poslední rok neobjevil v Jihomoravském kraji. „Naposledy máme hlášené takové porušení z Prahy,“ uvedla Vedrová.

S falešnými absolventy mají problémy i na brněnském Vysokém učení technickém. „Evidujeme tak jeden, dva případy ročně. Většinou se to dozvíme od policie,“ uvedl prorektor pro studijní záležitosti brněnské techniky Miloslav Švec. Před dvěma lety se na ně pro změnu obrátila jedna firma, kde její zaměstnanec padělal diplom kvůli kariérnímu postupu.

Naopak žádné problémy s nepravými studenty nemají na Mendelově univerzitě. „Vyučujeme spíše technické obory a u těch je titul bez znalostí stejně k ničemu,“ řekla mluvčí vysoké školy Kateřina Brettschneiderová.

Pravost titulů si firmy najímající zaměstnance hlídají. „Nespokojíme se pouze s poznámkou v profesním životopise. Kopii diplomu chceme vidět,“ řekl Mikuláš Procházka z personální agentury Grafton. Podvodníci se podle něj stejně nejlépe odhalí při osobním pohovoru.

Titul bez znalostí je k ničemu i podle programátora Martina Trojana. „V mé branži je důležité, co člověk umí a dokáže v praxi,“ myslí si Trojan.