Myslím, že nejsem sám, koho si jeho dentista pozval na kobereček a dal mu krátké kázání o tom, jak by to v ústní dutině mělo vypadat ve skutečnosti. Taky jste si museli přinést svůj vlastní zubní kartáček, který okamžitě letěl do koše? Taky vám postupně vnutili jakousi nepřehlednou hromadu dentálních pomůcek? Taky jste za to dohromady i s výkladem vyplázli patnáct set?

A možná jste taky na cestu dostali manuál ústní hygieny s obrázky, který vám spolehlivě vysvětlí, jak bídný orální život vedete. A že si celý život čistíte zuby špatně a že pokud hodláte takto pokračovat, tak byste měli vědět, že se „bakterie v ústech množí závratnou rychlostí a mohou proniknout do krevního řečiště, kde spustí řetězovou reakci s velmi vážnými důsledky“. Né, nechci umřít! Rychle jsem listoval dál.

Chcete žít? Tak zapomeňte na to, že zuby si stačí vyčistit dvakrát denně. Zuby si musíte čistit po každém jídle, i když ho třeba ani nestihnete. A čistit si je musíte pořádně!

Konec šmrdlání!

Ano, ano, slibuji. Po příchodu domů jsem se zamknul v koupelně a snažil jsem se postupovat podle jednotlivých obrázků v manuálu, a pevně doufal, že není příliš pozdě. Jenže některé polohy kartáčku v ústech skutečně konkurovaly i těm nejkrkolomnějším polohám v Kámasútře. Při pokusu napodobit obr. 3 jsem si málem vykloubil zápěstí a při pokusu vyčistit si podle obr. 4 osmičku vlevo nahoře jsem si dokonce vyvolal dávicí reflex.

Přesto jsem nepolevil a pokusil se dodržet postup popsaný v příručce. Začalo se pomalu smrákat, když mě poněkud znervóznila instrukce u obr. 7: Čistěte si každý zub samostatně. A sakra! Nevím, kolik jich zbylo autorům manuálu, ale já mám pořád ještě 32 zubů a myslím, že by mi tento individuální přístup mohl poměrně výrazně zasáhnout do struktury volného času. „Promiň, kámo, ale dneska na ten večírek nepřijdu. Jsem teprve u čtverky vlevo nahoře.“ Možná bych musel časem dát i výpověď v práci: „Hele šéfe, já už takhle nemůžu dál, pochopte to, moje dásně trpí, léta jsem ty svoje zuby zanedbával, chci se jim teď věnovat pořádně, ne jen slabou hodinku ráno a večer, když přijdu z práce, chci se o ně starat, než se mi zkazí a vypadnou, chci je vidět růst, každej, kdo má zuby, musí tohle pochopit, sakra šéfe, nedívejte se na mě tak, nechci prostě jednou za kariéru zaplatit paradontózou!“

Manuál ústní hygieny mi ještě na závěr představil, jak správně používat celý ten hygienický arzenál, který jsem si přinesl od svého dentisty. Kartáček s kloubovým systémem, mezizubní kartáček, zubní nit, speciální mečík s napnutou nití, gumové párátko s bodlinkami, škrabka pro odstranění povlaku z jazyka, proboha, to by zaplnilo bez problému jednu instalatérskou brašnu.

Měl jsem už té ústní hygieny plné zuby. Ovšem poslední instrukce tomu skutečně nasadila korunku: „Pro kontrolu správného vyčištění použijte dentální zrcátko. Pokud máte pochybnosti o kvalitě vyčištění zubů, můžete použít speciálních tablet či roztoku, které odstraní neodstraněný zubní plak. Poraďte se případně se svým zubařem.“

Konečně jsem pochopil, že manuál je pouze návodem pro psychicky narušené obsedanty posedlé čištěním zubů, jak se přes den udržet v pohodě. Vyhrabal jsem jeden ze svých starších roztřepených kartáčků, který už mám od základky, prostě to párkrát přešmrdlal a šel spát.