Zkouším si svoje znalosti a vědomosti, odhaduji, jak bych asi dopadl, kdybych si dnes dělal řidičský průkaz, ověřuji si svůj vztah k tomu či onomu.
Nedávno jsem se zúčastnil televizního testu národů, v němž mezi sebou soutěžily zvláštním způsobem vybrané skupiny obyvatel České a Slovenské republiky. Docela by mě zajímalo, kdo a proč zvolil právě cvičitele, hasiče, popeláře, novináře, mažoretky, starosty a celebrity, a ne třeba dlaždiče, finanční poradce, bezdomovce, operní pěvce, dojičky, faráře nebo porodní asistentky.
Začalo to celkem dobře, neboť jak se nazývá text opery, kdo napsal Ako chutí moc a jak se jmenoval Švejk křestním jménem, ví asi každý.
Jenže už na čtvrté otázce, na které hoře obdržel Mojžíš desatero, jsem zakopl. Popleten zeměpisným názvem Sinajský poloostrov jsem si neuvědomil, že Sinaj není jen poloostrov, ale i hora, a zaškrtl Sion.
Po chvíli jsem chybu zopakoval. U otázky, koho že miloval Cyrano z Bergeracu, jsem si napřed automaticky odpověděl, že Roxanu. Bohužel jsem ale záhy začal o otázce přemýšlet, až jsem se propřemýšlel k chybné odpovědi, že Lauru. V literární části jsem tak měl dvě chyby. Kupodivu to při hodnocení stačilo na jedničku.
Ještě jsem netušil, že největší ostuda přijde hned v následující zeměpisné části, kde jsem se cítil, jak se říká, silný v kramflecích, neboť jsem kus světa procestoval. Vyrůstaje za existence Sovětského svazu jsem téměř netušil, že existuje nějaký Kyrgyzstán, Tádžikistán, Turkmenistán a Uzbekistán, natož u kterého „stánu“ leží Aralské jezero, jak zněla otázka.
Nevěděl jsem ale ani to, která řeka se vlévá do Kaspického moře, což je chyba poněkud závažnější, neboť Volha je celkem známý pojem.
Za největší ostudu ovšem považuji svoji neschopnost blíže geograficky lokalizovat oblast zvanou Šariš, neboť tento název nese i výborné slovenské pivo, propagované naprosto geniálním sloganem „Čo je v móde Paríž, to je v pive Šariš“, které jsem na svých častých toulkách po Slovensku mnohokrát okusil. A když jsem nevěděl ani to, ve kterém oceánu leží Sargasové moře, byl průšvih hotov. Ze zeměpisu jsem dostal trojku.
V dějepisné části jsem nějakým zázrakem udělal jen jednu chybu, když jsem o jedno století špatně určil dobu vlády skotské královny Marie Stuartovny, neboť jsem ji posunul ze šestnáctého století do sedmnáctého. Tady to byla jednička s hvězdičkou.
V přírodních vědách jsem nevěděl, že brambor jako rostlina patří mezi lilkovité, zapomněl, že jura je součástí druhohor, a vůbec netušil, že existuje nějaká Psí hvězda. Za tři chyby to bylo „za dvě“.
V umění byly otázky naštěstí lehké, takže se mi dařilo. Kromě jednoho případu jsem věděl všechny správné odpovědi. Tou výjimkou byla otázka, jak se jmenuje nejnovější film o Harry Potterovi. Tady musím přiznat, že sledovat díla anglické „odbornice“ na česká klecová lůžka nejsou právě oblastí mého zájmu, takže jsem musel vyloženě hádat. Náhodou jsem se ale trefil, a poslední částí testu tak prošel bez chyby.
Při hodnocení jsem tedy dostal tři jedničky, jednu dvojku a jednu trojku, což představuje průměr jedna celá šest. Nevím jak teď, ale za doby mých studií by to stačilo na prospěchové stipendium.
Autor je publicista