Vážení čtenáři, hlasujte v pravidelné anketě v pravém sloupci. Konečné výsledky ankety, která skončí ve středu ve 20:00, najdete ve čtvrtečním vydání jihomoravských deníků Rovnost.

Ty představují i druhou stranu slavkovského bojiště. „Ukazujeme nejen bitvu, ale nyní i to, co bylo po ní a jak se bitva promítla do literatury, hudby nebo výtvarného umění,“ provedl v úterý nově otevřenou expozicí první návštěvníky ředitel Muzea Brněnska Antonín Reček.

Za sklem na panelech s fotografiemi a texty najdou zájemci o bitvu u Slavkova, ve které napoleonská vojska porazila armádu ruského a rakouského císařství, informace o tom, jak bitva zasáhla lidi v okolních obcích. Ti měli zničený majetek, museli čelit epidemiím a hladomoru.

Třináct kusů desky

Se zájmem se lidé zastaví také u rozřezané pamětní desky z mosazi, která znázorňuje slavkovské bojiště. Deska byla umístěna na pomníku na nedalekém vrchu Žuráň, odkud řídil armádu do bitvy císař Napoleon. V roce 1995 ji zloději ukradli, rozřezali a prodali do sběrných surovin. „Všech třináct kusů se pak našlo na šrotišti poblíž Vídně a já osobně jsem je dovezl zpět,“ popsal historii desky ředitel Reček.

Vystaveny jsou i výrobky místních řemeslníků – skleničky, vázy nebo šošky s motivy bitvy, k vidění je letecký snímek z roku 1947, kdy okolí mohyly ještě nestínily stromy. Výstava představuje také archeologické nálezy, na kostech ostatků vojáků jsou vidět i stopy po pilce – amputaci.

„Výklad byl zajímavý a velmi poutavý. Na pokračování o bitvě se těším. Myslím, že tyto informace přitáhnou k památníku ještě víc turistů,“ zajímala se o další část výstavy návštěvnice Květa Poláková z jihočeských Strakonic.

Obdivovatele multimédií potěší monitory v rozích pavilonu. Na každém z nich lze promítnout ukázky z filmů nebo dokumentárních pořadů o bitvě u Slavkova.

Překvapení přinese návštěvníkům východ do venkovních prostor. Pohledem do světlíků na zatravněné střeše přednáškového sálu, uvidí tři armády, které u Slavkova bojovaly. Pohled do čtvrtého světlíku je pohledem na nekonečný hřbitov obětí bitvy. „Lidem musíme připomenout, že stojí na místě, kde spočívají ostatky padlých vojáků,“ uvedl spoluautor podoby nové expozice Jaromír Hanák. Ve třech průhledech do světlíku návštěvníci uvidí křišťálovou lebku, která je díky zrcadlům a světlu promítnuta více než stokrát.

„Tento symbol bitvy je naprosto fantastický. Vypadá to jako nekonečné pohřebiště, při pohledu jen jedním otvorem navíc jakoby osvícené svíčkami,“ popsal pohled na křišťálovou lebku jeden z prvních návštěvníků. Jméno si uvést nepřál.

Venkovní expozici má ještě ozdobit litá mapa pohledů do krajiny a dalekohled. „Chceme představit celé bojiště, Žuráň i místo, kde došlo k souboji gard a kde bylo definitivně potvrzeno vítězství francouzské armády,“ nastínil další plány do budoucna Hanák. Muzeum Brněnska ale musí nejdřív vyřešit problém, jak vykácet stromy, které nyní brání návštěvníkům ve výhledu. „Pozemky v okolí mají různé majitele a jednání budou složitá,“ vysvětlil Reček.

Moderní přístavba stála celkem devatenáct milionů korun. Dva miliony získalo Muzeum Brněnska od ministerstva kultury a zbytek peněz na novou expozici poskytl Jihomoravský kraj.