Organizátoři připravili pestrý program, jenž je zastřešen tématem letošního ročníku festivalu: Opomíjený disent. Ten odráží všední příběhy nejen lidí, kteří nesouhlasili s minulým režimem, ale také jejich nejbližších.

Zdroj: Deník/Sabir Agalarov

„Nechceme pouze vzpomínat, chceme se hrdiny všedních dní inspirovat, a tak se ptáme: jaká dlouhodobá skrytá činnost mění společnost a svět dnes?” doplňuje dramaturgyně festivalu Sára Matůšová.

V brněnských kasematech můžou si můžou návštěvníci vyzkoušet novou výstavu Na vlastní kůži.
Genocida na vlastní kůži: brněnské kasematy lákají na novou výstavu

Ta spolu s dalšími pořadateli každoročně hledá formu, jak oslavy 17. listopadu uspořádat. „Víme jenom to, že nesmíme přestat mluvit o příbězích z totalitní doby a rezignovat na rozvíjení dialogu v našich časech. Musíme se zajímat o stav věcí kolem nás, zapojovat se,  v tomhle nesmíme ustrnout. A nesmíme se stydět bojovat za dobro, jakkoliv pateticky to zní,” vysvětluje koordinátor festivalu Stano Čaban.

Socha ideologa proletářské revoluce Vladimíra Iljiče Lenina stála od roku 1973 do roku 1990 před budovou nynější Univerzity obrany v brněnské Kounicově ulici, známou také jako Rohlík. Jmenovala se podle toho i tato ulice?
KVÍZ: Ulice v Brně před revolucí. Vyzkoušejte, jestli si ještě pamatujete názvy