I velká část návštěvníků mezi starodávně oblečené pořadatele a prodavače dobře zapadá. Moderní džíny a tričko doplňují alespoň šátkem nebo taškou z vydělávané kůže. Stejně jako Tomáš Novák. „Na akci jsem byl již loni. Líbí se mi hlavně keltská hudba. Zajímám se o historii, tak je mi hodně blízký i celý styl festivalu,“ vysvětluje svou přítomnost Novák. Líbí se mu tam hlavně zvláštně poklidná a rodinná atmosféra.

Přes hudbu se k zájmu o tuto kulturu dostal i Lukáš Přibyl z keltského Archeoparku v Prášilech na Šumavě. Návštěvníkům hradu přijel se svými kolegy ukázat, jak Keltové dříve žili. „Dovezli jsme s sebou hlavně malou dílnu, abychom zdejším lidem předvedli, jak Keltové vyráběli mince. Pro zájemce ale také děláme například kožené držáky na rohy s pitím, aby si je mohli připevnit k pasu,“ usmívá se Přibyl.

Přímo při práci zde mohou návštěvníci vidět i zručného kováře v kožených kalhotách. Každému vyrobí, co bude chtít. A o cenách se s ním dá dobře smlouvat. „Dej mi kolik myslíš,“ tyká hned zákaznici. Když mu připadá, že mu dala moc, část jí vrátí.

Kromě jarmarku sem ale lidé přijeli hlavně kvůli hudbě. Na festivalu totiž vystupují nejenom české méně známé kapely, ale i kapacity, co se keltské hudby týká. „Na skupiny jako je Bran nebo Asonance se opravdu moc těším. Hrají až večer, kdy se to tady trochu uklidní. To se pak rád na chvíli zastavím a poslechnu si je,“ těší se pořadatel a milovník této kultury Vilém Dvořák. I proto pořádá festival na hradě Veveří již poosmé.