Nástroj, který zkonstruoval v roce 1761 americký státník Benjamin Franklin, tvoří sada skleněných misek o postupně zvětšujícím se průměru, které jsou navlečeny na otáčející se tyč. Hraje se na ni navlhčenými prsty, takže nástroj vydává podobný zvuk jako když se hraje na okraje skleniček naplněných vodou. „V dobovém tisku se dokonce psalo, že dokáže hypnotizovat nebo že její dlouhodobý poslech může způsobit šílenství. Nejspíše se ale jednalo o reklamní triky výrobců,“ uvedla Marie Kučerová, ředitelka Filharmonie Brno.

Zdroj: Youtube

Kromě skleněné harmoniky je koncert výjimečný také dvěma obnovenými premiérami Antonína Rejchy a složením umělců na pódiu. „Velkou radost mám například ze zapojení Barbary Marie Willi. Ujme se nejen cembalových partů, ale představí se také jako vypravěčka v Rejchově melodramu Rozloučení Johanky z Arku s vlastí. Je to skvělá, nejlepší možná volba,“ uvedl dramaturg festivalu Vítězslav Mikeš.

Sólisty, pěvecké kolegium a Filharmonii Brno povede britský dirigent Jonathan Cohen, který zároveň působí jako umělecký ředitel několika renomovaných souborů a festivalů. „Je to velmi respektovaná osobnost koncertující po celém světě. Jeho soubor Arcangelo vydal na tři desítky alb hojně oceňovaných kritikou i posluchači,“ doplnil Mikeš.

Na začátku byl objev skladby Antonína Rejchy

Ke skleněné harmonice usedne Christa Schönfeldinger, přední světová interpretka na tento nástroj. Skleněná harmonika zazní ve třech skladbách večera.

„Na začátku programu stál objev skladby Antonína Rejchy Rozloučení Johanky z Arku s vlastí, moc jsem si ji přál uvést, ale přišlo mi líto, aby skleněná harmonika zazněla jen v desetiminutovém díle. Po diskuzi s Christou jsme program doplnili barokním skladatelem Johannem Adolphem Hassem a jeho kantátou L´Armonica a také Domenicem Cimarosou, jeho árií De terra amica pro soprán, skleněnou harmoniku a orchestr. To už bylo dostatečně nosné, tři skladby pro skleněnou harmoniku. Ještě ale něco scházelo. Protože se jako orchestr hodně věnujeme odkazu Antonína Rejchy, večer zahájí jeho Příležitostná kantáta, která zazní v novodobé premiéře,“ zdůraznil Mikeš.

Nová tvorba streetartového umělce jménem Timo v Brně. Nápis "pODSvětí Blíž k vám" zdobí zeď u pěšiny spojující ulici Úvoz s plaveckým nebo baseballovým stadionem na Kraví hoře v Brně.
FOTO: Novinka streeartového umělce Tima. Podsvětí na Kraví hoře v Brně

Vstupenky jsou k dostání ve filharmonickém předprodeji ve středu a čtvrtek od třinácti do osmnácti hodin, online na webu filharmonie a festivalu nebo na místě před koncertem. Půl hodiny před začátkem mají studenti vstupné za padesát korun.

Program koncertu
Sólo pro skleněnou harmoniku. Besední dům, 12. října, 19.00
ANTONÍN REJCHA Gelegenheitskantate (Příležitostná kantáta), pro mužské hlasy a orchestr, novodobá premiéra
DOMENICO CIMAROSA De terra amica, árie pro soprán, skleněnou harmoniku a orchestr
ANTONÍN REJCHA Abschied der Johanna d’Arc von ihrer Heimath (Rozloučení Johanky z Arku s vlastí), melodram pro skleněnou harmoniku, vypravěče a orchestr, novodobá premiéra
JOHANN ADOLPH HASSE L’Armonica, kantáta pro soprán, skleněnou harmoniku a orchestr