Příspěvek radní zdůvodnili tím, že se festival rozrostl do rozměrů, kdy je nutné dopředu vědět, s jakým rozpočtem budou organizátoři hospodařit v následujícím roce. „Vznikne nový model a k němu několik desítek informačních panelů, série populárně-vědeckých přednášek a podcastů. Pokračovat bude letní kino. Navýšený provozní příspěvek města pokryje také personální náklady nebo zvýšený úklid parku na Kraví hoře,“ uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Festival planet v Brně ukazuje návštěvníkům nafukovací modely čtyř vesmírných těles.
Další osud planet v Brně? Město neschválilo příspěvek, ředitel zvažuje omezení

Letošní festival se uskuteční ve dvou termínech, konkrétně od 10. do 16. července a v prvním srpnovém týdnu. Podobný příspěvek chtěli radní pořadatelům akce poskytnout už před loňskými komunálními volbami, tehdejší zastupitelé jej však neschválili. „Jezdí za námi třeba lidé z Ostravy nebo Olomouce, nikde jinde nic takového není. S vysokou návštěvností vzrostly i náklady na úklid a podobně,“ řekl tenkrát ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek.

Na dopravu či suchou trávu si stěžovali Brňané po konci Festivalu planet a Dne Brna na brněnské Kraví hoře. Trávník však čeká obnova.
Kraví hora jako vyschlá pustina: dozvuk náporu při Festivalu planet a oslav Brna

Finální náklady za uspořádání hojně navštěvované akce se loni vyšplhaly ke dvěma a půl milionům korun. V nadcházející sezóně ozdobí festival nový model představující planetu Jupiter. Ten by kolem sebe měl mít dokonce svoje měsíce, vesmírný repertoár by se tak rozšířil na pět nafukovacích těles. Vyrobit jedno z nich stojí přibližně čtyři sta tisíc korun, obsluhovat jej musí čtyři lidé.

Milion korun dostane hvězdárna také na Festival vědy naplánovaný od 8. do 10. září. „Jedná se o největší vědeckopopulární akci v Brně. Loni dorazilo přibližně deset tisíc návštěvníků. I když si jednotlivé organizace, které se podílejí na programu, hradí náklady spojené s účastí samostatně, loňský přesun akce do rozsáhlejších prostor brněnských veletrhů přinesl zvýšené výdaje spojené s pronájmem,“ vysvětlil zastupitel Martin Příborský.