„Loni byl suchý rok, letos prší,“ pochvaloval si pěstitel.

Letní úrodu odhaduje na osmi keřích na dva až tři metráky ovoce, podzimní předpokládá ještě větší. Podzimní plody podle něj začnou dozrávat v září. „První úroda bude trvat asi tři týdny," myslí si Effenberger.

Fíkům podle něj může uškodit jedině zima. „Mráz by ovšem musel být silnější, než minus patnáct stupňů, což poslední zimy nebývá. Pro jistotu alespoň některé rostliny zamotáváme do geotextilie a ještě přes to dáváme pytel z bublinkové folie, který nám zvýší odolnost proti mrazu o dalších osm stupňů," přiblížil Effenberger. Do dvaadvaceti stupňů mrazu pak má rostliny nepoškozené.

Problémem jsou také ptáci. Některé zrající ovoce mu letos nazobávají vrabci nebo kosi a samozřejmě vosy nebo včely. „Vždycky je nějaké procento, které padne u včel, jako u každého ovoce. U ptáků uvažujeme o nějakém strašákovi. Vrabců je čím dál více. Konkrétně u nás jsou vrabci přemnožení, útoky na ovoce jsou čím dál větší," postěžoval si pěstitel.

O pěstování subtropického ovoce je podle něj mezi lidmi stále větší zájem. „Zjišťují, že se tady takové ovoce dá pěstovat, že se mu daří. Každý to chce zkusit, postupně se to rozšiřuje," poukázal nadšenec.

Ve skleníku mu zraje i další exotické ovoce, ananas. Pěstuje rovněž kiwi, olivy a čínské datle.