Z každého regionálního semifinále postoupili do závěrečného klání vždy dva soutěžící. Nyní je čeká tvorba speciálního medailonku. V maximálně dvouminutovém videu vysvětlí a ukáží vybranou dílčí činnost v zemědělství, a to dle svého uvážení. Kromě praktických dovedností prověří porota v celostátním finále také teoretické znalosti soutěžících.

Na přípravě videomedailonků již finalisté pilně pracují. „Petr se připravuje tak, že si prohlíží videa se zemědělskou tematikou, pročítá na internetu články o zemědělství a ve finále očekává otázky na jeho medailonek a praktické úkoly,“ popsala zvolenou taktiku sedmáka Petra Rebra jeho učitelka Ivana Strnadová.

Jednatřicet školáků v úterý bojovalo o umístění v semifinále Mladého zemědělce. Prvenstvím se blýskla Natálie Mandelíková.
Semifinále Mladého zemědělce v Kloboukách. Školáky potrápil slalom s kolečky

Ten se v jarním regionálním semifinále umístil za Základní školu Vémyslice na Znojemsku na druhém místě. „Baví ho přírodopis, rybaření, zkrátka příroda, což souvisí i s udržitelností krajiny,“ doplnila Strnadová. První příčku v okrese obsadil Ondřej Němec ze Základní a mateřské školy Jevišovice.

S postupným chystáním nezahálí ani vítězka regionálního semifinále na Brněnsku Natálie Mandelíková. Žačka osmé třídy Základní a mateřské školy Těšany očekává náročný praktický i písemný test. „Motivací je pro mě to, že se mohu účastnit toho, co mě baví,“ řekla Deníku celostátní finalistka Natálie Mandelíková.

Z Brněnska jí bude v červnovém celorepublikovém finále konkurovat Sára Procházková ze Základní školy Kobylí. V regionálním kole skončila žačka na druhém místě.

Na závěrečný souboj se žáci sedmých a osmých tříd základních škol připravují různě. Trénují třeba vystupování před kamerou, pozorují rodiče při chovu zvířat nebo dumají nad obsahem zadaného videa.

„Na finálové kolo trénuji především přirozené vystupování před kamerou, to je pro mě největším strašákem. Spatřuji slabinu právě v mluveném projevu,“ přiznal Tobiáš Nečas ze Základní školy Radiměř. Z prvenství se radoval v regionálním semifinále na Svitavsku.

Ředitel brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic David Fiala.
Rozšiřování D1 v Brně: o práci pod vyhřívanými stany a kdy jsou nejhorší kolony

Znalosti v péči o včely si prohlubuje například vítěz semifinále v Hořicích v Podkrkonoší Miroslav Tolar. „Má příprava spočívá ve sledování zemědělské činnosti v naší rodině a okolí. Od dětství jsem v kontaktu s chovem zemědělských zvířat, s některými se setkávám v zemědělském provozu poblíž mého bydliště,“ okomentoval Tolar.

Naopak vítěz středočeského lokálního semifinále Jakub Nováček se na celostátní finálové klání zatím příliš nechystá. „Tím, že jsme zemědělská rodina, je to pro mě taková denní rutina. Pomáhám s chovatelskými a pěstitelskými činnostmi, které jsou mi odjakživa blízké,“ vysvětlil Nováček, který se ve volném čase rád věnuje bojovým sportům.

Do odborné poroty usednou ve finálovém klání zástupci Agronomické fakulty brněnské Mendelovy univerzity spolu s představiteli celostátních partnerů soutěže. V případě rovnosti bodů rozhodne bodový zisk z teoretické části regionálních semifinále, vyhlášení výsledků a předání hodnotných cen se uskuteční v den republikového finále v prostorách univerzity.

Nový validátor funguje od pátku na hlavním nádraží v Brně. Přístroje postupně nahradí některé pok
VIDEO: Na hlavním nádraží v Brně už funguje nový validátor. Nahradí pokladny

Právě ceny mohou být pro některé finalisty motivací. Jako hlavní triumf si nově korunovaný Mladý zemědělec odnese mobilní telefon iPhone 15. Soutěžící na druhém a třetím místě pak iPhone 13. Každý výherce navíc obdrží diplom a drobné ceny od partnerů.

„Na rozdíl od dřívějších dob je zemědělství dynamickým oborem, kde se stále více prosazují nové technologie a robotizace. S tím se pojí potřeba vysoce erudované pracovní síly. Pro mladou generaci nabízí tento obor možnost kvalitního pracovního uplatnění,“ uvedla koordinátorka soutěže Mladý zemědělec Jana Švecová.

Cílem soutěže je podpora zájmu žáků základních škol o zemědělské obory. Pořádá ji Deník.cz a vydavatelství Vltava Labe Media, odbornými garanty a partnery jsou Mendelova univerzita v Brně a střední zemědělské školy z Čáslavi a Chrudimi. Generálním partnerem soutěže je firma Agrofert. Záštitu poskytl Zemědělský svaz České republiky, podporu akci vyjádřil také ministr zemědělství Marek Výborný.

MOHLO BY SE VÁM LÍBIT: Drony a ohňostroje rozzářily oblohu nad Brnem, podívejte se

Zdroj: Deník/Agalarov Sabir