Projekt dopravního podniku na posledním jednání odsouhlasili městští radní. „Stavba vratné smyčky a oprava kolejí ve vozovně je náš dlouhodobý záměr, který navazuje na předchozí etapy modernizace vozovny. Tímto celý projekt ukončíme. V dřívějších fázích jsme postavili halu denního ošetření a očisty a rozšířili kolejiště pro odstavení tramvají,“ sdělila mluvčí dopravce Hana Tomaštíková.

Práce na stavbě smyčky navracející tramvaje začnou v květnu, skončí v závěru přespříštího roku. Aktuálně projekt zamíří ke schválení na stavební úřad. Náklady se vyšplhají na zhruba čtyři sta milionů korun.

Ilustrační foto.
Referenda v Podolí a Blučině. Lidé se bouří kvůli výstavbě a bazénu

Výstavba zasáhne cestující o letních prázdninách za necelé dva roky. „Počítáme s výlukou tramvají, protože napojíme novou trať na stávající,“ vysvětlila Tomaštíková.

Kvůli odbavení cestujících mířících do multifunkční haly budou součástí záměru i další stavby a úpravy. Tramvajová smyčka nabídne větší kapacitu. „Projekt zahrnuje přidání výjezdní koleje směrem na Mendlovo náměstí a další nástupní a výstupní hrany v opačném směru. Navrhovaná stavba zajistí hlavní přístup pěších k plánované multifunkční hale, a to z přestupního uzlu tramvajové, trolejbusové a autobusové zastávky Lipová,“ nastínil městský radní pro územní rozvoj Filip Chvátal.

Třetí etapa modernizace vozovny Pisárky a související práce
Vybudování vratné tramvajové smyčky.
Zkapacitnění smyčky kvůli odbavení cestujících mířících do multifunkční haly.
Výstavba tramvajového mostu s tratí a trolejového vedení na něm.
Vznik přestupního uzlu zastávky Lipová pro trolejbusy, tramvaje a autobusy.
Vybudování hlavního pěšího přístupu k aréně i do západní části areálu výstaviště, stejně tak k plánované lanovce.
Přidání výjezdní koleje ze smyčky směrem na Mendlovo náměstí a další nástupní a výstupní hrany v opačné jízdě.

Záměr počítá i s vybudováním přístupu k plánované stanici Lipová, z níž povede lanová dráha k univerzitnímu kampusu v Bohunicích.

Dělníci u vozovny postaví tramvajový most s tratí směrem na Mendlovo náměstí a trolejové vedení na něm. Součástí prací budou i úpravy zeleně a přeložky inženýrských sítí.

Kompletní dálniční údržbovou techniku či robotickou sekačku si mohli prohlédnout lidé při sobotním Dni otevřených dveří střediska údržby dálnic v brněnských Chrlicích.
Silničáři ukázali v Chrlicích techniku. Děti usedly za volant, poznávaly značky

Vybudováním dopravního terminálu se zvýší dostupnost lokality. „Bude vstupní halou k nové hale, z tramvaje zpřístupní přímo vstup na frekventované koupaliště Riviéra a skrze lanovku se lidé dostanou snadno do kampusu v Bohunicích a na koleje Vinařská," zmínil Chvátal.

Spolu s arénou zpřístupní nový uzel Lipová chodcům také západní část areálu výstaviště. „Na tuto možnost reagujeme přípravou výstavby nové brány číslo devět, která umožní nejen průjezd vozů, ale obsáhne i základní servis pro pěšího návštěvníka, jako je například pokladna nebo kontrola vstupenek,“ informoval mluvčí Veletrhů Brno Jaroslav Bílek.