Firma popřela, že by zneužila konkurenční výhodu, a bez dalšího upřesnění přiznala jen "chybu v marketingové kampani", informoval Radiožurnál.

SFŽP přerozděluje desítky miliard korun na ochranu a zlepšování stavu životního prostředí. O nemalé sumy žádají fond stovky měst a obcí.

Radiožurnál uvedl, že o dotaci požádala fond například východočeská obec Havlovice, která potřebovala pět milionů korun na zateplení školy a školky. O tom, že podporu nedostane, se ale nedozvěděla od fondu, ale od Regionální poradenské agentury z Brna (RPA). Starostu Pavla Dvořáčka to překvapilo. "Jestli tam unikla nějaká data a tahle firma to využila, tak to je v tomto státě normální, protože je takový bordel všude, že mne to nepřekvapuje. Je potřeba hledat viníka, nebo se pokusit nějakým způsobem vypátrat," řekl Radiožurnálu.

Podobná výzva od brněnské společnosti dorazila podle stanice i na radnici do Dvora Králové nad Labem, která také žádala o zateplení objektu školy.

Radiožurnál připomněl, že před koncem roku schválil řídící výbor fondu desítky žádostí o dotaci, a část jich zamítl. Schválené projekty pak měl podepsat ministr životního prostředí Jan Dusík. Než se však k němu dostaly, obdržela spousta žadatelů výzvu od RPA. Obce se z dopisů dozvěděly, že jejich projekt byl, nebo nebyl schválen, a právě proto jim firma nabízí rozličné služby včetně komunikace se státními orgány. Společnost prý taky v dopise zneužila oficiální loga, vážící se k tomuto typu podpory, uvedl Radiožurnál.

Šéf fondu Petr Štěpánek proto podle stanice před praktikami RPA varoval. "Státní fond životního prostředí okamžitě poté, co zjistil činnost, kterou RPA provádí, s nimi za a) vypověděl všechny vlastní kontrakty, za b) rozeslali jsme všem žadatelům upozornění, že činnost není v souladu s principy činností fondu. A myslím, že jsme tak dali poměrně otevřeně najevo, že takové jednání je nepřípustné. V historii administrace operačního programu životního prostředí se to stalo poprvé, byť s nějakými pokusy jsme se setkali i v minulosti," řekl Radiožurnálu.

Firma se v reakci distancovala od zpráv, že neoprávněně využila konkurenční výhodu a uváděla v omyl potenciální žadatele o dotace tím, že jim některé informace poskytla dříve, než je SFŽP oficiálně zveřejnil. "Pravdou je, že došlo k hrubé chybě v naší marketingové kampani. Odpovědnost za toto pochybení na sebe převzal jednatel Petr Kolář," napsala firma bez dalších podrobností na svých webových stránkách.

Člověka, který z řídícího výboru fondu informace o neschválených a schválených dotacích za stamiliony korun vynesl, se podle Štěpánka vypátrat nepodařilo. "Data mohla uniknout od kteréhokoli z 25 členů řídícího výboru a samozřejmě mohla uniknout přímo ze státního fondu nebo ministerstva," řekl.

Radiožurnál uvedl, že na evropských dotacích parazituje řada poradenských a lobbistických firem. Radnice a obecní úřady čelí různým pokusům těchto konzultantů o navázání kontraktů čím dál častěji. Například z Operačního fondu životního prostředí je totiž možné vyčerpat zhruba 130 miliard korun.