Vážení čtenáři, hlasujte v pravidelné anketě v pravém sloupci. Konečné výsledky ankety, která skončí ve čtvrtek ve 20:00, najdete v pátečním vydání jihomoravských deníků Rovnost.

„Ekonomika se stabilizuje, oproti loňsku se určitě zlepšila. Dramaticky se však nyní měnit nebude, takže o konci krize zatím nemůže být řeč,“ uvedl brněnský ekonom Ondřej Moravanský.

Desítky nabídek

Většina nadnárodních společností, které patří mezi nejvýznamnější zaměstnavatele regionu, začala nabírat nové lidi. „Do Brna se přesouvá výroba rozvaděčů. Proto potřebujeme asi stovku nových zaměstnanců,“ informovala mluvčí společnosti ABB Lenka Šubrtová.

Výrobu nastartovala i německá společnost Oncomed, která sídlí v areálu bývalé brněnské Lachemy. Plánuje zaměstnat šedesát odborníků na farmacii.
Několik desítek nových míst nabídla také firma Tyco v Ráječku na Blanensku, která vyrábí systémy protipožární ochrany. „Letos jsme přijali třiatřicet nových zaměstnanců,“ řekl personální manažer společnosti Jiří Brodecký.

Zlepšení hlásí i Vyškovsko. „Otevře se tu nová pobočka SMC Industrial Automation, která vyrábí například pneumatické ventily. Zaměstná asi dvě stě lidí,“ uvedl ředitel vyškovského úřadu práce Jan Marek.

Na Břeclavsku pomohly nezaměstnaným dvě společnosti. Ve Velkých Pavlovicích otevřela pobočku dánská firma Berendsen, která zaměstnala třicet lidí. U Hustopečí začala v dubnu vyrábět krmiva pro zvířata nová továrna nadnárodní společnosti Hill's Pet Nutrition. V první fázi tam našlo práci osmdesát lidí.

Jednou z mála nadnárodních společností, která naopak propouští, je brněnská pobočka firmy Alstom. „Souvisí to s restrukturalizací podniku. Přestaneme v Brně vyrábět kotle, takže ze skoro sedmi set lidí musíme čtyři stovky propustit,“ uvedl mluvčí Alstomu Jiří Filip.

Daří se i domácím

Na jižní Moravě se letos daří nejen nadnárodním společnostem, ale i místním.
Asi sto padesát nových zaměstnanců plánuje přijmout brněnská společnost Student Agency. „Zřídili jsme internetovou cestovní kancelář, která se velice osvědčila. Čekáme proto, že poroste zájem klientů a hledáme díky tomu nové posily,“ uvedl majitel Student Agency Radim Jančura. Upřesnil, že firma přijme více než sto lidí na hlavní pracovní poměr a dalších padesát vysokoškoláků na sezonní výpomoc.

Po propuštění pomalu začíná ožívat i Hodonínsko. Kordárna Plus ve Velké nad Veličkou, která byla loni v insolvenčním řízení, letos přijala už šedesát nových zaměstnanců. „Postupně získáváme zpět důvěru zákazníků. V příštím roce proto očekávám nárůst výroby o deset až patnáct procent,“ informoval generální ředitel Kordárny Plus Martin Prachař.

Práci najdou lehce jen technici

Dlouhé hledání v inzerátech, čekání na telefonát, série pohovorů. A to vše pořád dokola. Podobným začarovaným kruhem prochází většina absolventů středních i vysokých škol, kteří hledají práci. „Nejhorší je ta nejistota. Většinou jsem se dostala do druhého kola výběrového řízení a pak čtrnáct dní čekám na výsledek. To je ubíjející,“ říká Alena Blažková, která vystudovala bakaláře hotelnictví a je inženýrkou ekonomie.

Práci hledala asi dva měsíce. „Byla jsem na patnácti pohovorech, než jsem našla něco podle svých představ. Procházení internetových nabídek jsem každý den věnovala přibližně dvě hodiny,“ popisuje Blažková. Nakonec práci našla jako manažerka restaurace.

Stejné problémy mají i absolventi středních škol. Na vlastní kůži je zažila Markéta Kristelová. Nedostala se na vysokou školu, a tak celé léto věnovala hledání práce. „Není to vůbec jednoduché. Mám totiž jen maturitu na všeobecném gymnáziu, která je mi bez vysoké školy zjevně k ničemu. Navíc podobných uchazečů je strašně moc,“ posteskla si Kristelová.

Vývoj trhu práce na JM.

Při hledání práce ji nejvíce rozčílilo to, že promeškala telefonát z firmy, která ji zařadila do druhého kola výběrového řízení. „Nezvedla jsem v pravou chvíli telefon a svoji šanci tak propásla. Nebýt toho, možná bych dnes už pracovala,“ lituje Kristelová.

Situaci nakonec vyřešila jako většina jejích vrstevníků. Přihlásila se k pomaturitnímu placenému studiu v jazykové škole a našla si brigádu. Na vysokou se příští rok přihlásí znova.

Mezi výjimky, které s hledání práce problém nemají, patří vysokoškoláci s technickým zaměřením. V kraji totiž sídlí mnoho nadnárodních společností, které hledají technické odborníky. „Práci jsem získal hned, stejně tak jako většina spolužáků. Sice jim to trvalo déle, třeba půl roku, ale nezaměstnaný není nikdo,“ myslí si absolvent Vysokého učení technického v Brně Jan Drápela.

Ekonom Karel Pospíšilík o působení velkých nadnárodních společností v Brně říká:

Velké firmy z Brna jednou odejdou

Brno /ROZHOVOR/ - Zatím je to dobré, ale nemusí to trvat věčně. Těmito slovy hodnotí působení zahraničních firem v Brně ekonom Karel Pospíšilík. „Společnosti většinou spoléhají na dotace z Evropské unie. Pokud ale jednou třeba skončí, tak budou mít firmy problém se v Brně udržet,“ varuje Pospíšilík.

Proč se v Brně daří novým firmám a technologickým parkům?
Ve městě je několik vysokých škol a tím pádem dostatečná zásoba kvalifikovaných absolventů. Další výhodou je dobrá infrastruktura. Brno má vlastní letiště i dálniční spojení s Prahou. V porovnání s ní je ale pro firmy levnější.

Mají firmy potíže s hledáním odborníků i navzdory velkému počtu absolventů?
Kupodivu mají. Zejména v oblasti chemie i biologie totiž absolventi často odcházejí za prací do zahraničí. Problém někdy bývá i s technickými obory, kde se šikovní lidé shánějí těžko. Naopak absolventi humanitní oborů uplatnění nacházejí těžko. Ale i v této oblasti platí, že kdo je šikovný, práci si najde.

Jaká budoucnost podle váš čeká technologické parky, které sídlí na okraji Brna?
Myslím, že budou mít potíže. Většinou totiž spoléhají na dotace z Evropské unie, ale ty nejsou věčné a jednou skončí.

Zůstane Brno i přesto atraktivním místem pro velké nadnárodní společnosti?
Zůstane. Kdysi mu šlapala na paty Ostrava, dnes je po Praze jednoznačně nejatraktivnějším městem.

Roste mu v zahraničí nějaký konkurent ?
V Evropě ne, to spíše v Asii. Indie nebo Čína nabízí levnou pracovní sílu, a navíc dostatek odborníků, kteří vystudovali v zahraničí. Tam se v budoucnu přesunou pracoviště velkých firem.

HELENA ČTVRTEČKOVÁ
ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI