Florbalový stadion za padesát milionů staví společnost HT Group, které patří i sousední haly. „Zázemí pro florbal v Brně chybí. A hal vhodných pro tento sport je tu nedostatek," vysvětlil jednatel společnosti Petr Hromek.

Dobrá zpráva je to především pro klub Bulldogs Brno. „Je to nejlepší dárek ke dvacátému výročí založení klubu. Doposud jsme byli oproti ostatním hendikepovaní. Neměli jsme pořádné sídlo klubu a tréninkové zázemí. Příprava tedy nebyla ideální. Kapacita hal v Brně je omezená a třeba děti dvou věkových kategorií musí trénovat spolu," řekl prezident klubu Miroslav Mikšl.

Podle Hromka budou Buldoci v hale vlastními pány. „Provoz haly zaštítí. Jen vymezíme některé hodiny, které využijí hokejisté," ujistil Hromek. Klub se snažil o nové hale jednat už v minulosti. „Uvažovali jsme i o spolupráci s některou ze základních škol, která by halu využívala dopoledne a my odpoledne a o víkendech. Tato jednání většinou ztroskotala na malé vůli dotáhnout koncept do konce," vysvětlil Mikšl.

Curling pro každého

Buldoci přitom mohli na halu čekat ještě déle. Investor chtěl původně postavit areál pro curling. Od plánu ustoupil až poté, co Brno-střed začalo připravovat stavbu curlingové dráhy u hokejové haly v ulici Úvoz. Postaví ji do podzimu za šest milionů korun. „Jediná curlingová hala v České republice je v Praze. Tam trénují i naši hráči. V Brně jsou ale i další kluby, které dráhu využijí. Navíc je ve městě řada lidí, kteří si chtějí zkusit curling zahrát rekreačně," podotkl Petr Kovač z Prvního curlingového klubu Brno.

Brněnská sportoviště.
PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE!

Blízko stavbě je také kanál pro kanoistiku na divoké vodě a rafting vhodný pro pořádání akcí světového významu. Ten má stát dvaaosmdesát milionů korun a připravuje ho Klub turistů a lyžařů Brno. „Podali jsme žádost o evropskou dotaci. Pokud uspějeme, postavíme areál příští rok," sdělil zástupce klubu Rudolf Drnec.

Přísun soukromých peněz do sportovišť vítá investiční náměstek primátora Robert Kotzian. „Je to pozitivní. My v první řadě musíme zajistit sportoviště pro dva nejmasovější sporty. A budeme rádi, když seženeme peníze alespoň na jednu z hal," upozornil Kotzian.

Čekání na peníze

Právě hokejisté a fotbalisté se zatím mohou na nové stadiony jen těšit. A možná marně. „V rozpočtu peníze nenajdeme. Ale je možné, že některý ze sportovních svazů v Brně uspořádá nějakou větší akci. A to bude znamenat přísun peněz. Další možnost je zisk dotací. Přejeme si, aby Evropská unie vypsala programy, které nám pomohou," řekl Kotzian. Kdy stavba některého ze stadionů začne, si netroufl odhadovat.

Nedostačující zázemí zatím vnímají spíše fotbalisté. Pro hokejisty totiž před dvěma roky město opravilo halu Rondo. „Jsme proti Kometě v podpalubí nejen sportovně, ale i po stránce zázemí. Kajot Arena se nedávno přestavovala. Teď je na řadě Zbrojovka. Z šestnácti týmů první ligy jsme s kvalitou stadionu na chvostu," upozornil sportovní ředitel klubu Zdeněk Kudela.

Město nyní prověří, zda nový stadion pro fotbal i hokej může vyrůst v lokalitě za Lužánkami. „Dáváme dohromady zadání pro tu studii. Víc toho letos nestihneme," upozornil Kotzian.

Delfinárium architekt odmítl

Brno - Čekání na nový fotbalový a hokejový stadion se už zdá Brňanům nekonečné. Přesto oba projekty stále žijí. Jiné náročné stavby nových sportovišť ale skončily už ve fázi plánování. Deník Rovnost přináší výčet těch nejzajímavějších z nich.

RIVIÉRA JAKO ZÁBAVNÍ PARK. Na začátku devadesátých let přišel s ambiciózním nápadem podnikatel Josef Kolařík. Z koupaliště Riviéra chtěl udělat zábavní park. „Přišel za mnou s tím, abych mu namaloval návrh, jak Riviéru předělat. Mělo to být ve velkém stylu, s lanovkami na okolní kopce, tobogány, ruským kolem a delfináriem. Vymyslel si projekt za několik miliard. Tehdy jsem ho vyhodil a podařilo se mi přesvědčit i tehdejší vedení města, že je to pitomost," vzpomíná brněnský architekt Petr Hrůša.

AQUAPARK U BOBYCENTRA. V roce 1990 přešel areál za Lužánkami do rukou Lubomíra Hrstky. Od města získal do pronájmu i pozemky, na kterých postavil hotel nebo zábavní centrum. Hrstka chtěl areál doplnit aquaparkem. Mělo tam být šestnáct atrakcí. Podnikatel nakonec zkrachoval a skončil ve vězení.

VÍCEÚČELOVÁ HALA V ZÁPADNÍ BRÁNĚ. V roce 2007 město dočasně ustoupilo od plánu stavět víceúčelovou halu vhodnou pro hokej za Lužánkami. A přišlo s nápadem její stavby ve Starém Lískovci v takzvané Západní bráně. Projekt později od města převzala architektonická kancelář A Plus. Získala stavební povolení, ale nepodařilo se jí najít investora. Projekt pravděpodobně pohřbila změna názoru vedení Brna, které chce hokej opět za Lužánkami.

VODÁCKÝ KANÁL V PISÁRKÁCH. Kvůli ochrannému pásmu silnic velkého městského okruhu rozhodlo v roce 2008 město o zrušení záložního zdroje vodáren v Pisárkách. Přihlásili se sportovci z z Klubu turistů a lyžařů Brno, kteří tam chtěli postavit vodácký kanál. „Vodárny tam ale kanál nechtěly, dokud tam fungují. Stavět můžeme jen s podporou evropských fondů. S postojem vodáren bychom ale nestihli o dotace včas žádat. Proto jsme zvolili pro stavbu jinou lokalitu," uvedl Rudolf Drnec z klubu.

Zvažujeme modernizaci Srbské, tvrdí předseda sportovní komise Jiří Zorník

Brno /ROZHOVOR/ - Síť sportovišť v Brně není ani zdaleka dostačující a úplná. Chybí moderní stadiony pro hokej a fotbal a hala pro míčové sporty ve Vodově ulici je přetížená. Uvědomuje si to i předseda sportovní komise brněnské rady Jiří Zorník. „Myslím, že nabídka sportovišť nebude nikdy úplná. Všichni cítíme ten nedostatek," říká Zorník.

Proč má Brno málo kvalitních sportovišť? Kde vidíte největší problém?

Je to především komplikovaná ekonomická situace. Město se rozšiřování a stavbě sportovišť věnuje podle svých možností, ale je to těžké. Náměty zde jsou, peníze chybějí. Rozpočet města nám nedovolí víc než se zabývat hlavně udržováním stávajících hal. A například u fotbalového stadionu za Lužánkami brání alespoň přípravě stavby i doposud nedořešené spory o pozemky.

Jak to vlastně vypadá s plány stavět hokejovou i fotbalovou arénu za Lužánkami?

Zvažujeme i variantu modernizace stadionu v Srbské, který chceme například částečně zastřešit. Domluvil jsem se s vedením Zbrojovky na tom, že mi pošle seznam soutěží, které je možné na Srbské hrát. Ale mám obavu, že pro mezinárodní zápasy s tímto stadionem nelze počítat. Proto je priorita stadion za Lužánkami. U hokejového stadionu podle mne nezáleží na tom, kde bude. Hlavní je, aby byl. Každopádně studie umístění obou stadionů vedle sebe ještě hotová není.

Co je priorita? Nový fotbalový, nebo hokejový stadion?

Byl jsem na hokejovém mistrovství světa v Bratislavě. Tamní stadion je velmi podobný Rondu a kapacitu má jen o osmnáct set diváků vyšší. Vím, že Kometa má velkou návštěvnost, ale rekonstrukcí Ronda dostala velice pěkný hokejový stánek. Proto je podle mne priorita spíše fotbalový stadion.

Jakou roli hrají soukromí investoři? Staví například florbalovou halu či vodácký kanál.

Je to významná pomoc. Je vidět, že Brňané stále mají zájem o sport.