V budoucnu se k ní přidají další stavby, mimo jiné nová nemocniční lékárna nebo centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie.

Rekonstrukcí vznikla kuchyně odpovídající současným standardům, kde nyní zaměstnanci efektivněji připravují množství jídel. Přínosem je rovněž snížení energetické náročnosti, instalace úspornějších technologií povede oproti dřívějšímu stavu ke snížení spotřeby energie bezmála o třetinu.

Bauerova ulice v Brně bude uzavřená, kvůli lávce pojede MHD jinudy.
VIDEO: Pokrok při stavbě lávky přes VMO v Brně, Bauerova bude proto uzavřená

Důvodem rozsáhlé modernizace byl dřívější havarijní stav a zastaralé zčásti nefunkční vybavení. Technologie byly zničené používáním, stroje na sebe nenavazovaly a netvořily varné linky. V místě přitom pracovníci denně připraví čtyři a půl tisíce jídel.

„Kolem tří tisíc je určených zaměstnancům, kteří vybírají z šesti druhů obědů, a patnáct set pro pacienty, a to včetně dietních omezení, kterých je kolem třiceti. V budoucnu se počítá s navýšením jídel o tisícovku denně pro potřeby centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie,“ vyčíslila vedoucí centra komunikace bohunické nemocnice Lenka Martinková.

Samotnou obnovu stravovacího provozu rozdělili zástupci nemocnice do dvou etap. První zahrnula výstavbu provizorní kuchyně obsahující část nových i stávajících technologií.

„Do tří měsíců se provoz přesunul do plně funkční, ale provizorní kuchyně. Ve druhé etapě došlo ke kompletní rekonstrukci konečné varny,“ popsal technický vedoucí projektu Milan Křemenák.  

Stavební část spolkla jednasedmdesát milionů korun, třiadevadesát milionů činila investice do technologií. Kromě vlastních zdrojů využili představitelé špitálu peníze ze státního rozpočtu a dotaci Evropské unie.

Peníze. Hotovost. Ilustrační foto.
Pacient žaluje brněnskou psychiatrickou nemocnici. Chce zpět ukradené peníze

Naváže na to oprava jídelny a výdeje jídla. „Chystáme zvýšení kapacity a zefektivnění provozu díky zavedení automatizovaných technologií. Tuto akci momentálně připravujeme,“ upřesnil náměstek investičního odboru nemocnice Radoslav Basel.

Plánovaná gynekologicko-porodnická klinika a centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie jsou aktuálně rovněž v přípravné fázi. „Některé kroky nastanou v příštím roce, například příprava území. Kopeme ale už nyní, a to třeba přeložkami inženýrských sítí a podobně. Stravovací provoz je první dítě celé kaskády, která je spojená s navazující výstavbou,“ oznámil ředitel Fakultní nemocnice Brno Ivo Rovný.