Pokud chtějí Brňané letos na jaře a v létě stihnout všechny místní festivaly jídla a pití, musí se hodně rozmýšlet. Zaberou jim totiž téměř každý víkend, některé události se dokonce překrývají. Brno jako město vyhlášené svoji gastronomickou scénou i letos nabídne širokou škálu food festivalů. Stále populárnější jsou zejména festivaly zaměřené na pivo, v nabídce akcí převažují.

FC Zbrojovka Brno, ilustrační foto
Brněnská Zbrojovka chce udržet třetí příčku, Znojmo hostí lídra soutěže

První akce, která potěší pivaře, startuje již příští středu. Na náměstí Svobody se bude konat Pivní festival Brno. Návštěvníkům představí pití ze šestnácti pivovarů i občerstvení. „Letos budeme zájemcům nově nabízet nejen festivalový kelímek, ale i festivalovou sklenici. Oproti předchozím ročníkům již nebudou vratné, lidem tak zůstanou na památku jako suvenýr,“ uvedla za pořadatele Markéta Štěrbová.

Pivním festivalům bude patřit zejména červen. Milovníci zlatavého moku navštíví třeba Žebětínský či Řečkovický festival minipivovarů nebo Medlánecký pivní festival Moravia.

Festivaly jídla a pití v Brně

24. – 27. dubna, náměstí Svobody – Pivní festival Brno

26. a 27. dubna, Malá Amerika – Ochutnej svět

4. května, hrad Veveří – Ochutnej Česko

11. května, Líšeňský pivovar – Líšeňský pivní festival

15. – 18. května, náměstí Svobody – Slavnosti dobrého jídla

16. – 18. května, koupaliště Riviéra – Slavnosti piva Františka Ondřeje Poupěte

25. května, fotbalový stadion za Lužánkami – Extrem Food and Travel Festival

8. června, Palackého náměstí – Řečkovický festival minipivovarů

15. a 16. června, park Kraví hora – Slavnosti moře, 10. vlna

22. června, Společenské centrum Sýpka, Medlánky – Medlánecký pivní festival Moravia

22. června, Pod Kopcem 12, Žebětín – 3. Žebětínský festival minipivovarů

7. září, koupaliště Riviéra - Chillibraní

Počtvrté lidé zavítají také na festival Ochutnej svět, letos ale v jiném termínu. Na událost, kterou letos lidé navštíví příští pátek a sobotu, loni zamířilo dvanáct tisíc jedlíků. „Návštěvníci při tomto ročníku uvidí uskupení Mlsné holky, které se skládá ze tří kuchařek účastnících se soutěže Masterchef. Jejich vaření spojíme s charitou a podpoříme fond Pink Bubble pro onkologicky nemocné,“ uvedla za festival Dana Drásalová.

Přihlížející také uvidí třeba soutěž jedlíků. „S protivníky se známý jedlík Jaroslav Němec utká v pojídání hamburgru vážícího skoro kilo a půl,“ doplnila Drásalová.

Na stále populárnější food trucky, tedy pojízdná rychlá občerstvení, se v květnu na náměstí Svobody zaměří Festival dobrého jídla. Lidem pochoutky nabídne téměř třicet prodejců. „Letos se soustředíme zejména na pouliční jídlo. Lidé kromě něj ochutnají také vlámské hranolky, tradiční španělské pokrmy, thajskou zmrzlinu či megachleby od prodejce z Polska,“ pozvala za pořadatele Štěrbová.

Díky jednomu z festivalů jídla opět ožije i fotbalový stadion za Lužánkami. Stěhuje se tam totiž květnový Extrem Food and Travel festival zaměřený na exotickou a extrémní kuchyni. Lidé si pochutnají například na hmyzu, loni zkusili také šnečí maso.