V nově se formující koalici se řešení konfliktu s Procházkou ujmou Piráti. „Nechci jít cestou určování vlastnictví nemovitostí za Lužánkami prostřednictvím rozhodčího řízení, jako v minulé koalici navrhovalo hnutí ANO. Upřednostníme klasickou soudní cestu,“ uvedl lídr brněnských Pirátů a budoucí náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Současné vedení města už se sporem do konce svého volebního období zabývat nebude. „Jednání s Liborem Procházkou ustala v souvislosti s komunálními volbami. Očekává se jejich pokračování až s novým vedením města,“ vzkázala za brněnský magistrát Zuzana Šrámková.

Podle Koláčného bude prvním krokem nového vedení zjistit, kdo pozemky a nemovitosti na Ponavě vlastní. „Pokud zjistíme, že je vlastníkem Procházka, teprve poté se můžeme bavit o tom, jakou formou pozemky směnit, nabýt či nakoupit. Za nás však platí, že nebudeme směňovat žádné majetky za obydlené domy ve městě,“ připomněl kauzu z loňského roku. Vedení Brna tehdy neprosadilo pro odpor opozice i obyvatel návrh směny devíti nájemních domů v centru za Procházkovy nemovitosti na Ponavě.

Nového fotbalového stadionu se však kvůli složitému sporu můžou Brňané dočkat až za několik let. „Město má poměrně omezený rozpočet. V tuto chvíli chceme prioritně řešit přesun velodromu či stavbu multifunkční hokejové haly u výstaviště. Jakmile budou tyto stavby hotové, můžeme se začít bavit o tom, kde a jak postavíme fotbalový stadion,“ dodal Koláčný. Velodrom i hokejová hala mají stát zřejmě do roku 2023.

Fotbalový stadion za Lužánkami• Na pozemcích pro nový fotbalový stadion za Lužánkami, kde by měl stát, vlastní nemovitosti podnikatel Libor Procházka, s nímž město dlouhodobě řeší majetkoprávní spor.
• Vyjednávání měl posunout mimo jiné i rozhodčí soud kvůli neoprávněnému obohacení užíváním chodníků, které na Ponavě patří firmám podnikatele Procházky.
• Jednání s ním však přerušily komunální volby.
• V nové koalici převezmou řešení sporu Piráti. Ti preferují soudní cestu.
• Fotbalový stadion může stát také za několik let. Přednost dostanou stavby multifunkční hokejové haly a velodromu.


Na společném řešení nemovitostí na Ponavě se budoucí zástupci města neshodli ani v koaliční smlouvě. „Řešení sporu se nebráníme, ale uvědomujeme si složitost problematiky. Do smlouvy jsme chtěli psát jen to, co je realistické,“ popsal při zveřejnění smlouvy budoucí náměstek primátorky Petr Hladík.

K současnému vyjednávání se Libor Procházka v úterý nevyjádřil. Peníze výměnou za své nemovitosti za Lužánkami však dlouhodobě odmítá. „Pokud město na žádost jakéhokoli člověka neprodává své nemovitosti, ani já, jako správný hospodář, neprodávám lukrativní nemovitosti svých společností a nezbavuji se tak možnosti jejich zhodnocení,“ uvedl už dřív.