Burácející tribuny s třiceti tisíci diváky, které fandí brněnským fotbalistům a ženou je k vítězství. Jejich manželky mezitím na stejném místě nakupují v obchodech nebo cvičí ve fitness centru. Sen brněnských mužů a žen se však zřejmě zpozdí.

Podle prvních plánů chtělo město začít stavět nový fotbalový stadion za Lužánkami na začátku letošního roku. Zaplatit by ho měly společně město Brno, Jihomoravský kraj a stát. Všechny tři rozpočty na rok 2009 jsou však již hotové a významná částka na fotbalové koloseum ani v jednom z nich není.
„V roce 2009 začít určitě nestihneme. Museli bychom mít totiž příslib státní dotace a ten nemáme. Počítám s rokem 2010,“ řekl náměstek primátora Daniel Rychnovský. V tomto případě by mohl stadion stát nejdříve v roce 2012.

Ani peníze od kraje zatím nejsou jisté. „Zatím nás ofi〜ciálně z města nikdo neoslovil. Nicméně náklady budou tak vysoké, že si myslím, že by měl být hlavním investorem stát. Město ani kraj nejsou schopny takovou částku ze svého rozpočtu vyčlenit,“ poznamenal hejtman Michal Hašek.
Primátor Roman Onderka je přesto optimista. „Letos mají podle plánu začít přípravné práce a stavba stadionu. Zatím si stále myslím, že to tak bude,“ podotkl Onderka.

Projekt musí ještě schválit Rada města Brna a ta také vybere stavitele. Radním se ale zřejmě nebude líbit cena. V původních plánech totiž město počítalo s částkou jeden a půl miliardy korun. Podle současného projektu architektonického ateliéru Petra Hrůši by však nový stadion stál přes dvě miliardy korun. „Doporučená cena je z roku 2004 a od té doby stouply náklady na materiálu. Navíc do ní nikdo nezapočítal všechny podmínky evropské a světové fotbalové asociace pro pořádání mezinárodních akcí. Přesto chceme cenu srazit pod dvě miliardy,“ uvedl Hrůša.

Podle náměstka primátora Ladislava Macka jsou některé části stadionu zbytečně drahé. „Projekt počítá například s opláštěním z téměř nejdražšího materiálu, který na světě existuje,“ poznamenal Macek.

Hrůša tvrdí, že cenu je možné ještě snížit. „Je možné ušetřit padesát milionů na cihlách na opláštění, desítky milionů na zasklení. Přepracování projektu by však byl složitý proces, který stavbu dále zdrží aspoň o rok. A stavba by pak byla čistě účelová a strohá,“ dodal Hrůša.

Zpoždění stavby stadionu se nelíbí hráčům ani vedení fotbalového klubu 1. FC Brno. „To, že na stadion město nebude mít letos peníze, je zřejmě jasné. Nebyli jsme to ale my, kdo ho sliboval postavit do roku 2011,“ uvedl majitel 1. FC Brno Roman Pros.

Podle opozičního zastupitele Karla Hledíka z ODS je projekt zbytečně megalomanský. „Podle mě je důležitější se zaměřit na projekty pro výchovu dětí. Aktivní sport je důležitější než profesionální, ten je pokřivený,“ uvedl Hledík.

Kdy bude stát nový fotbalový stadion za Lužánkami?