Oblastní rada brněnské ODS následně v usnesení vzala jejich vysvětlení na vědomí. "Oblastní rada konstatuje, že výše uvedené vysvětlení je dostatečné a vyslovuje primátorce Markétě Vaňkové a náměstkovi Robertu Kerndlovi podporu a nedoporučuje jejich rezignaci,“ stojí v usnesení bez bližších podrobností.

Brněnská primátorka Markéta Vaňková.
Primátorka Brna Vaňková a bílý prášek? Kokain je v politice běžný, zní z opozice

Jednání brněnské oblastní rady předcházelo také jednání zastupitelského klubu uskupení Společně, kde má zastoupení ODS a TOP 09. I zastupitelé tohoto uskupení vyjádřili Vaňkové a Kerndlovi jednomyslnou podporu a nedoporučili rezignaci na jejich funkce. „Paní primátorka nám situaci vysvětlila, upřesnila některá prohlášení, která zazněla v televizi Nova. Za TOP 09 mohu říci, že její vysvětlení pro nás bylo dostačující, stojíme za paní primátorkou a nebudeme požadovat její rezignaci. Pro mě osobně je důležité, že dobře odvádí svoji práci," řekl ČTK šéf brněnské organizace TOP 09 Tomáš Aberl.

Brněnská primátorka Markéta Vaňková
Výzva k rezignaci i slova podpory. Brněnští politici reagují na kauzu primátorky

Fotografie, na níž před primátorkou a jejím náměstkem někdo drží mobilní telefon s bílým práškem, koluje po sociálních sítích už od minulého víkendu. Vaňková před týdnem v televizi Nova připustila, že fotografie, na níž si prohlíží bílý prášek na displeji mobilního telefonu, může být pravá, původně ji označila za fotomontáž.

Primátorka si nechala udělat test na drogy, aby zamezila různým fámám. „V tuto chvíli mohu říct pouze to, že výsledky zatím nemám," uvedla v úterý Vaňková.