Pod povrchem odkryli vrstvy, které souvisí s budováním a fungováním kostela před mnoha staletími. Podařilo se jim nalézt čtyři hroby. „Postupně začišťujeme podlahy kostela a stavební úrovně ze 14. století. Nejstarší situace, které jsme výzkumem zachytili, souvisí s pohřbíváním ve sledovaném prostoru v období 13. století,“ informoval archeolog Pavel Staněk ze společnosti Archaia Brno.

Multifunkční sportoviště za klášterem Rosa Coeli v Dolních Kounicích na Brněnsku.
Hřiště hned vedle starobylého kláštera: takto to vypadá u Rosa Coeli v Kounicích

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: DeníkArcheologové našli při výzkumu také pravěké střepy, z čehož usuzují, že dřívější osídlení muselo být někde poblíž. „Neobjevili jsme žádný objekt, pouze jednotlivé artefakty," poznamenal Staněk.

Úpravy platí Biskupství brněnské, pod které klášter spadá. „Provádíme systém odvodnění objektu v západní části lodi kostela, protože srážková voda, která se tam hromadí, nemá kam odtékat," shrnula mluvčí diecéze Martina Jandlová.

Ukrajinští uprchlíci několik dní tábořili před brněnským hlavním nádražím. Odtamtud už zmizeli.
Romští uprchlíci v Brně: Děti žebraly na Staré osadě, říká židenický starosta

Až archeologové skončí s výzkumem, pustí se do práce dělníci. Vylepší přístupové cesty a v části lodi kostela zpevní plochu. Cílem prací je odvést vodu do vsakovací jímky, a snížit tak podmáčení vstupního prostoru. Nefunkční odvodnění komplikovalo návštěvu místa.