Jedná se teprve o třetího dudka, o něhož se ve stanici postarali za dvaadvacet let její existence. „Je to opravdu rarita a vzácnost v přírodě," konstatoval Sedláček.

V první polovině dubna v vyjížděli záchranáři také k odchytu bobra evropského u Pohořelic na Brněnsku. Nálezce jej oznámil na tísňovou linku 158. „Při našem příjezdu byla na místě policejní hlídka, která nám asistovala s odchytem. Bobr byl na rozhraní břehu a vody, byl apatický, prakticky se nepohyboval. Odchytili jsme ho do stahovací sítě, přeložili u auta do přepravky a odvezli," sdělil Sedláček.

Brno, hlavní nádraží. Ilustrační foto
Nový dopravce pro rychlíky z Prahy do Brna? Zájemci mají na nabídky více času

Už při odchytu bylo podle něj zjevné, že je zvíře ve špatném stavu. Nakonec bobr uhynul. „Toto zvíře jsme už párkrát na stanici měli, věsměs se jednalo o odchyty z vybetonovaných požárních nádrží, odkud se nemohl dostat ven," nastínil záchranář.

Desítky policistů v nasazení a téměř stovka řidičů pod vlivem alkoholu. Taková je bilance uplynulých velikonočních svátků z pohledu jihomoravských strážců zákona.
Velikonoční kontroly na jihu Moravy: stovky opilých řidičů a drsné karamboly

Oba tvorové figurují na seznamu zvláště chráněných živočichů v kategorii silně ohrožený druh.

Na jižní Moravě žije asi dva tisíce bobrů. Vědci se v poslední době zaměřili na potravní preference bobra v polní krajině, kam se tento živočich rozmnožil. „Z polních plodin nejvíce konzumuje kvetoucí řepku, obiloviny v mléčné zralosti a na podzim pak kukuřici nebo řepu. Škody na polních plodinách nejsou velké," sdělil před nedávnem Ondřej Mikulka z Mendelovy univerzity.