Kvůli ochlazení sem přicházejí davy lidí. Někteří se sluní, další plavou nebo plují na šlapadlech. Mnozí jen oddechují ve stínu listnáčů. Vedro je úmorné. Na Brňany tvrdě dopadá vlna vysokých teplot. „Je fajn, že Brno má Prygl. V těchto horkých dnech je to místo, kde se člověk může zchladit z vyhřátých ulic. Snad voda vydrží dlouho co nejvíce čistá,“ říká například Ondřej Balcárek

Zatímco většina dospělých je ráda za chvíli klidu, děti si odpoledne evidentně užívají. „Dneska se opálím víc než v Chorvatsku,“ vykřikuje asi desetiletý chlapec ve skupině dětí, jež jsou na táboře. Na mole, které vstupuje do mírných vln přehrady, se k ostatnímu povyku přidává šplouchání dětí i dospělých, kteří se do vody vrhají ze všech stran.

Zastávka na Brněnské přehradě.
Novinka na Brněnské přehradě: málo bezpečnou zastávku nahradí nová bezbariérová

Azurové nebe, temně modrou vodu a zeleň kolem barevně rozbíjí pestré deky, nafukovací lehátka a hračky. U stánku s občerstvením se tvoří fronta a od břehu každou chvíli vyplouvají šlapadla a paddleboardy.

Hasiči cvičili na letišti v Brně-Medlánkách. Připravovali se tak na případ rozsáhlých požárů v přírodním prostředí.
Hasicí letoun v akci na medláneckém letišti: hasiči trénovali na velké požáry

„My z toho nebudeme skákat. A když, tak jenom šipku,“ slibuje křenící se chlapec muži, který mu odvazuje plavidlo. Vodní sporty kupodivu nejsou ty jediné, které návštěvníky přehrady lákají. Někteří vytrvalci se nakonec pouští do basketbalu, ti menší šplhají po průlezkách.

Jsou tady i psi. Přes celou přehradu se ozývá hlučný štěkot. Čtyřnohým rekreantům musí chladivá voda přinášet obzvlášť velkou úlevu od horka. „Tak přines!“ křičí na retrívra jeho pán a hází mu létající talíř. S výhledem na vrby podél břehu, na lesknoucí se vodní hladinu a okolo projíždějící loďky se snadno zapomíná, že jen o kousek dál čeká rozpálená betonová džungle. V dalších dnech prudké slunce navíc napíše novou kapitolu.