Chuť a vůně Středomoří je totiž jeho hlavním tématem a se státy, jejichž pobřeží omývá Středozemní moře, jsou spojené i dvě hlavní postavy plesu. První je italský skladatel Giuseppe Verdi, který se narodil před dvěma sty lety. Druhou francouzský herec Anthony Delon, který do brněnského Mahenova divadla kvůli plesu zamířil.

Speciálně kvůli plesu přišel k budově Mahenova divadla také další člověk. Místo vstupu ale zůstává stát venku. V ruce přitom drží ceduli pravící cosi o pekle a příchodu Ježíše. „Přijde soudný den a vaše tancování vás nezachrání," křičí přitom muž. Umravnit ho kvůli tomu přichází i ochranka. Jediné, čeho dosáhne, je ale jen to, že si muž stoupne o několik metrů dál.

Miss Earth přede dveřmi

Uvnitř honosné budovy už nikdo takové potíže nedělá. Brzy se ale objevují jiné problémy. Jednu z hlavních hvězd večera Miss Earth 2012 Terezu Fajksovou totiž nechce ochranka vpustit do sálu a nechává ji stát u vchodu. „Je to jen nedorozumění. Lístky měl u sebe řidič, close Ples v opeře se v brněnském Mahenově divadle uskutečnil už počtvrté. Tentokrát ve znamení Středomoří. zoom_in který nás sem přivezl. Zapomněl nám je ale dát a odjel pro další hosty plesu," vysvětluje problémy mladá blondýnka, která přišla na ples s jednou přítelkyní.

Ochranka je ale nekompromisní. „Pustit vás nemůžu. Můžete jít ale služebním vchodem. Jestli máte lístky, tak tam o tom vědí," říká silný, nakrátko ostříhaný muž. Neobměkčí ho ani žádost dívek, aby ke služebnímu vchodu šel někdo jiný. Na dlouhých podpatcích se jim vyhlídka na procházku kolem divadla moc nelíbí. Zachraňuje je až jedna z organizátorek, která dává členovi ostrahy pokyn, aby dívky pustil.

A Fajksová se záhy stává středem pozornosti fotografů. „Počkejte alespoň, až si sundám bundu," směje se nejhezčí dívka planety. Fotografové se ale nedají. „To je jen zahřívací kolo," odvětí se smíchem jeden z nich.

Pozor, přichází hvězda

Největší povyk přichází o několik desítek minut později. V půl osmé totiž vstupuje do divadla francouzský herec Anthony Delon. Syn Alaina Delona. Blesky fotoaparátů v tu chvíli blikají jako pominuté a herce najednou obklopuje řada kamer. Delon to ale bere s klidem a s úsměvem fotografům pózuje podle jejich momentálních přání a žádostí.

Po několikaminutovém focení konečně vchází do sálu a ples může začít. Záhy také zazní Verdiho hudba a na pódium vběhne dav tanečníků. Po jejich předtančení vchází i elegantní průvodce večerem Ondřej Havelka. Moderátorskou štafetu tohoto plesu převzal po Marku Ebenovi, který akci uváděl v předchozích třech letech. Havelku proto nečeká snadná úloha. Od začátku však dokazuje, že se s ní umí vypořádat se ctí. „Vítám vás na palubě naší lodi. Jak jste si jistě všimli, vyplouváme z Janova, neboť tam to měl Verdi nejblíž," close Ples v opeře se v brněnském Mahenově divadle uskutečnil už počtvrté. Tentokrát ve znamení Středomoří. zoom_in zahajuje večer známý moderátor.

Bezpečí především

Zároveň všem přeje šťastnou a bezpečnou plavbu. Že vše tak úplně bezpečné nebude, se ale ukazuje za okamžik. U jednoho ze stolů se po neopatrném pohybu jednoho z hostů plesu kácí sklenička s vínem a osazenstvo stolu musí ubrousky likvidovat rudou potopu.

A na nebezpečí záhy upozorňuje i starosta Brna-středu Libor Šťástka. „Už v osm se nám zbortil jeden stůl, tak nevím, jak to s tou bezpečností bude," usmívá se starosta. Havelka se ale nenechá zaskočit. „Musíte počítat s tím, že to na moři houpe," odpovídá pohotově.

Po několikaminutovém představování všech partnerů plesu moderátor přechází k dalšímu bodu. Je jím představení a uvedení znělky plesu, kterou zkomponoval Ital Mateo Musumeci. Po jejím skončení přichází dlouho očekávaný okamžik. Havelka zve na pódium Delona. „Je pro nás ctí, že jste tady," vítá hosta. A ten vzápětí dokazuje, že galantnost je Francouzům stále vlastní. „I pro mne je ctí, že tady mohu být," odpovídá.

Delon: Na plese jsem poprvé

A záhy přiznává, že na plese je poprvé v životě. „Tak doufám, že omluvíte jak tančím. Přeci jen to tady snad ale není taneční soutěž," směje se Delon.

Po ujištění, že se nemá čeho bát, dostává do ruky láhev šampaňského přivázanou na provaze. Čeká ho totiž symbolický křest lodi. Herec ji poté vrhá do portálu, ze záznamu se ozve zvuk rozbíjené lahve a hosté na pódiu vzápětí dostanou sklenku se sektem. Delon poté přeje účastníkům plesu hezký večer a nabádá je, aby před půlnocí moc nevyváděli.

close Ples v opeře se v brněnském Mahenově divadle uskutečnil už počtvrté. Tentokrát ve znamení Středomoří. zoom_in Na pódiu ho střídají operní pěvci Peter Berger a Anda-Louise Bogzová. Společně zpívají dva duety z Verdiho Traviaty. Poté Berger pěvkyni opustí a ta pouze za doprovodu Orchestru Národního divadla Brno zpívá známou Habaneru z Bizetovy opery Carmen. Sklízí za to silný potlesk a zazní i obdivné výkřiky.

Ne každého ale opera plně zaujme. Dvě dívky stojící u vchodu do sálu se baví pozorováním známých lidí. „Vidíš, tam u toho stolu je nějaký herec. Jak se jmenuje…ten vedle té ženy v zelených šatech," ukazuje jedna dívka druhé ke stolu, kde sedí Jan Révai.

Po skoro hodině se pak konečně začíná tančit. Jako první jde na pódium na Havelkovu výzvu Delon s partnerkou. A je vidět, že slova o tom, že je to jeho první bál, jsou pravdivá. Delon se sice snaží, přesto se občas v krocích ztrácí a spíš než že by vedl partnerku, vláčí dáma jeho. Přesto si vyslouží potlesk. Přehlušuje jej krátkým mávnutím paže, kterým zve na pódium i další páry. Většina ho poslouchá a pódium je záhy skoro plné. Ples v opeře je v plném proudu. Stačí se zadat.

Půl milionu na charitu

Po půlnoci přichází další vrchol. Charitativní dražba. Za obraz Kristiána Kodeta, fotografie herečky Andrey Kerestešové nebo třeba skleněnou karafu na víno od Bořka Šípka hosté nakonec dávají skoro půl milionu korun. „Čtyři sta tisíc z toho dostane občanské sdružení Gabriela podporující nevyléčitelně nemocné lidi s onkologickým onemocněním a se syndromem demence. Zbylých sedmdesát tisíc patří sdružení La Sophia, které pomáhá opuštěným dětem," popisuje rozdělení výtěžku mluvčí plesu Pavel Mokrý.