Koně, piliny, překážky a nadšené dětské oči. Tak vypadá od včerejška volné prostranství před pavilonem Y na brněnském výstavišti, kde své umění na veletrhu Animal Vetex předvádějí jezdci a koně z farmy John Deere.

„Hele, tati, ten koník už je oblečený, jde se na to,“ raduje se malá návštěvnice výstaviště a upřeně hledí na valacha Sharpa, který vchází do ohrady. „Jejda, on kaká, fuj,“ děsí se děvčátko za chvilku.

Sharp s Martinem Veleckým v sedle však za chvíli znovu získávají dívčiny sympatie. Předvádějí totiž ustupování, couvání i zavírání elektrického ohradníku. „Kůň musí při westernových jízdách ukázat, že jezdci důvěřuje. A to i ve chvíli, kdy jsou poblíž ohradníku, kterého se kůň bojí,“ komentuje dění v ohradě Michaela Zachová, která westernovou přehlídku uvádí.

O kus dál sleduje Sharpa brýlatý školák. „Pojď, půjdem se podívat raději na nějaké stroje,“ snaží se ho od koní odlákat tatínek. Chlapec se však od ohrady vzdaluje neochotně a ještě zdálky se ohlíží.

Čtyřnohá móda

Po Sharpovi přichází do ohrady rezavý pětiletý valach Jack a o dva roky mladší Eagle s jezdkyněmi v sedle. Jejich úkolem je ukázat divákům, jak vypadá načesaný a vytrénovaný kůň. „Je to taková módní přehlídka,“ vysvětluje Zachová. A Jack s Eaglem vzápětí předvádějí krok, klus, cval i couvání. „Eagl je teprve několik týdnů pod sedlem, takže je ještě méně zkušený,“ vysvětluje Zachová divákům, proč mladičký valach poslouchá jezdkyni o něco méně než jeho starší kolega.

Po přehlídce přicházejí poníci a koně připravení na to, že povozí děti, které se předem zaregistrovaly. „Loni se nám stávalo, že děti, které se povozit nestihly, začaly usedavě plakat. Letos jsme proto zavedli přihlašování, takže se snad slzičkám vyhneme,“ říká Zachová.

Poprvé v sedle

Děti mezitím vytvořily dlouhou frontu a trpělivě čekají, až dostanou na hlavu přilbu a někdo jim pomůže do sedla. „Bylo to príma, seděla jsem na koni poprvé a moc se mi to líbilo,“ pochvaluje si čerstvý zážitek desetiletá Michaela Jalůvková z Brna.

Ještě větší radost však má její šestiletá sestra Lucie. „Koně mám moc ráda a chtěla bych na nich jezdit. Jenže ještě nemůžu,“ svěřuje se budoucí jezdkyně. Na jízdárně se totiž může začít učit jezdit až ve svých osmi letech, takže krátká veletržní jízda na koni pro ni byla velkou a nezapomenutelnou premiérou.