Městská část Brno-střed přistoupila k projektu eDoklady dobrovolně a o téměř rok dříve, než jí ukládá zákon. Ten počítá s tím, že občanku v mobilu budou územní samosprávní celky povinně uznávat od 1. ledna  příštího roku.

„Rozhodli jsme se připojit k projektu v předstihu, abychom lidem usnadnili komunikaci s úřadem a byli předem připravení na legislativní změnu,“ sdělila radní městské části Brno-střed Jiřina Fischerová.

Policisté prohlédávali Ústřední hřbitov v Brně a jeho okolí. Hledaného muže zadrželi v Cornovově ulici.
Vrtulník i psovodi. Agresor vyhrožoval zbraní lidem na hřbitově v Brně

Prvním místem, kde je možné se prokázat elektronickým občanským průkazem, je Miniúřad. „Příchozí si na přepážkách pracovišť vyřídí běžnou úřední agendu, jako je ověření podpisů nebo služba Czech POINT,“ poukázala Fischerová.

K ověření občanského průkazu v mobilním telefonu slouží webová aplikace, prostřednictvím které si pracovníci ověří předložený doklad. Nadále platí, že návštěvníci se mohou prokázat i standardní plastovou občankou.

Zdroj: Youtube

„Miniúřad nebude jediné pracoviště, kde si letos lidé s elektronickou občankou vyřídí potřebné záležitosti. Dalším bude matriční úřad. Na změnu se navíc postupně připravují i další pracoviště,“ upozornil mluvčí Brna-středu Michal Šťastný.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Tragická nehoda na D1 před Brnem. Dodávka narazila do kamionu, tři lidé zemřeli

Zdroj: HZS Jihomoravského kraje