Funkcionalistický dům vlastní město, ve správě jej má městská Brno-střed. „Rekonstrukce by neúměrně zatížila rozpočet,“ sdělila mluvčí městské části Kateřina Dobešová. Vila, která je kulturní památkou, se už několik let připravuje k prodeji.

Podle Doležela může nešetrný prodej znamenat ohrožení celé stavby. „Je otázka, do jakých rukou se vila dostane. Není vyloučeno to, že objekt který je ve špatném technickém stavu a zároveň je kulturní památkou, může koupit nějaký developer, který technický stav ještě zhorší nebo ji nechá zchátrat nebo spadnout. Získá tím neskutečně velký pozemek v lukrativní masarykově čtvrti,“ poznamenal.

Jak dodal, zástupci města by měli najít cestu, jak při prodeji zajistit, že bude vila zachována. "Například s novým majitelem v rámci smluvy stanoví lhůtu, do kdy musí být objekt rekonstruován podle památkové péče," zmínil.

Nyní je v plánu rozprodat tři byty jednotlivým nájemníkům a čtvrtý byt vydražit. Tento prodej v roce 2019 a na začátku letošního roku schválili představitelé Brna-středu. Nyní podklady k prodeji projednávají zástupci města. „Po zveřejnění záměru na úřední desce města schválí komise, rada, a poté zastupitelstvo Brna-středu cenu a další podmínky prodeje a zahájí prodej. Předpokládáme, že zhruba v dubnu 2021,“ uvedla Dobešová.

Vila stojí ve svahu pisáreckého kopce od roku 1932, podle návrhu brněnského architekta Heinricha Bluma ji postavili pro židovskou rodinu Wittalových. "Hmotu dvoupatrové stavby tvoří jednoduchý kvádr, ke kterému jsou připojeny hmoty oválné zahradní terasy a pravoúhlého rizalitu. Do suterénu architekt umístil obslužné prostory, horní dvě patra tvoří dvě téměř shodné samostatné bytové jednotky přístupné z elegantního točitého schodiště," píše se v brněnském architektonickém manuálu.