O možnosti práce u dopravního podniku sympatická žena dostala informaci od kamarádky, ale musela projít přijímacím řízením. V nové práci je spokojená a přiznává, že práce má hodně. „Dveře se tady netrhnou. Nyní jsem tady tři dny v týdnu. Do konce letošního roku mám plno," říká fyzioterapeutka, která pracuje také v nemocnici v brněnských Bohunicích. Od ledna už bude působit jen v centru Unity a v nemocnici skončí.

Někteří zaměstnanci za Mikešovou přichází s tím, že chtějí poradit, jak potížím předcházet. Další už s tím, že je něco bolí. „Někoho trápí kolena, jiného záda. Je to různorodé. Záda asi převažují. Nejčastěji se jedná o bederní oblast, ale chodí za mnou lidé i s jinými potížemi. S bolestmi kolen, kotníků, kyčlí. Asi snad nejméně mají potíže s rukama," přibližuje.

Na Moravském náměstí v Brně září vánoční strom i vyhlídkové kolo. Podívejte se
VIDEO: Vánočně zářící Moravské náměstí v Brně. Prohlédněte si strom a velké kolo

Když za Mikešovou přijde nový pacient, udělá s ním vstupní pohovor a na základě toho zkonkretizuje objekt zájmu. „Pak provádím vyšetření, aby bylo cílené už na určitou oblast, kterou potřebuje člověk ošetřit. Zájem je velký. Většinou se domlouváme, aby lidé chodili alespoň jednou týdně. Kdyby to bylo častěji, vznikl by kapacitní problém. Uvidíme, jak to nastavíme příští rok. Když někdo potřebuje poradit preventivně, stačí návštěva i jednou na měsíc," povídá Mikešová.

Chodí za ní lidé většiny profesí. Nejvíce řidiči, ale i zaměstnanci pracující v kancelářích. „Princip mé práce spočívá v tom aktivovat co nejvíce jejich pohybový systém, aby fungoval. Jde hlavně o pohybová cvičení. Snažíme se zaměřit na to, abychom posílili svaly, které to vyžadují. Zároveň aby se uvolnily svaly, které jsou stažené až příliš," popisuje odbornice.

Světelná instalace Vánoce na Draka je novinkou letošních adventních trhů.
VIDEO: Brněnský drak dostal svítící svetr a chrlí plameny, podívejte se

Právě řidičům dopravního podniku se snaží cvičení nastavit tak, aby ho mohli praktikovat třeba na zastávkách na konečných nebo o pauze, aby to nenarušovalo pracovní povinnosti. „Pozice za volantem vyžaduje častější cvičení. Nejenom až přijdou z práce, ale i během dne. Šalináři musí konstantně tlačit do nějakého řadiče, vyvíjí asymetrickou permanentní zátěž, která se za x hodin pracovní doby může projevit tím, že člověka začne časem něco bolet. Je potřeba to v průběhu pracovní doby kompenzovat," zmiňuje Mikešová.

Do budoucna Mikešová plánuje vypracování fotografického manuálu podle něhož by především řidiči mohli cvičit přímo ve vozech městské hromadné dopravy. „Nafotili bychom pomocí dobrovolníka několik cviků, které by se daly provádět s využitím madel nebo sedadel a řidiči je mohli cvičit v přestávkách mezi jízdami. Jednalo by se o tři čtyři kondičně zaměřené cviky," nastiňuje žena.

Lyžařská dráha a třicetimetrová sjezdovka na festivalu Life! na výstavišti
Brňané vyrazili na lyže. Na výstavišti projeli dvousetmetrovou lyžařskou dráhu

Součástí týmu v centru psychologických služeb a rehabilitace jsou kromě ní také dvě masérky a také tři psycholožky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Unikátní záběry nového nádraží v Brně. Prohlédněte si ho pohledem chodců

Zdroj: Benthem Crouwerl Architects a West8