Vzduchem poletují vločky sněhu, kolem projíždějí auta. Je dvě minuty před tři čtvrtě na osm ráno a zastávka Bělohorská v brněnských Židenicích je prázdná. Na příjezd autobusu linky 75 ve směru na Starou osadu čekám sám. Vůz přijíždí přesně na čas, nasedám do něj a jsem rád, že není moc zaplněný.

Je totiž první den omezení v Gajdošově ulici, a proto se dá očekávat popojíždění v kolonách. Mé obavy se naplní už u křížení Škroupovy a Bělohorské, kde autobus zastavuje za frontou aut, která se táhne několik desítek metrů až ke křížení Bělohorské a Táborské. Přitom ještě na poslední zastávku Podlomní přijel řidič na čas.

Řidiče jezdící brněnskou Gajdošou ulicí čeká velké dopravní omezení. Kvůli rekonstrukci vodovodu a kanalizace budou jezdit jen polovinou pruhů, dají se tak čekat dlouhé kolony.
Nový špunt na velkém městském okruhu v Brně. Gajdošovou na rok jen půlkou pruhů

Zvedám se ze sedačky a jdu si frontu aut vyfotit. „Na Gajdošově bude ještě větší," předpovídá jedna z cestujících. Někteří další lidé v autobusu se také podívají směrem k přednímu sklu autobusu a pak nervózně pohlédnout na hodinky. Tuší, že dnešní cesta potrvá déle než obvykle.

Jenom krátká cesta mezi křížením Škroupovy a Bělohorské a Bělohorské s Táborskou trvá zhruba deset minut. Při odbočování autobusu doleva na Táborskou a pohledu na další kolonu aut si jenom tiše povzdechnu. „Čeká nás další několikaminutové popojíždění," ulevím si.

Na křižovatku Táborské a Gajdošovy autobus přijíždí zhruba po pěti minutách od zastávky Dělnický dům. Po samotné Gajdošově ulici je provoz téměř plynulý. Autobus zastaví pouze na minimální čas. „Mám zpoždění patnáct minut. Přitom ještě na Podlomní jsem přijel včas," hlásí řidič po příjezdu na Starou osadu. Na hodinách je šest minut po osmé.

Mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Tomaštíková po osmé hodině informuje, že pondělní ranní špička teprve rozjíždí. „Už nyní mají naše autobusy zpoždění až dvacet minut. Určitě ale můžeme očekávat, že se situace bude ještě zhoršovat. Novému dopravnímu omezení nenahrává ani to, že pondělí je z hlediska dopravy vždy nejhorší a navíc nám ani nepřeje počasí," poznamenává mluvčí.

Situace MHD okolo 10.00

  • Situace se ustálila.
  • Zpoždění na linkách jsou, ale dopravnímu podniku se daří udržovat interval mezi spoji tak, aby plynule cestující odbavoval.

Zkušenost dopravce je podle ní taková, že čím hůř je venku, tím více lidé sedají do aut namísto městské hromadné dopravy. To se pak odrazí také na hustotě provozu.

„Máme připravených několik záložních plánů, které dispečeři mohou využít, abychom cestující v dané lokalitě převezli co možná nejrychleji," podotýká Tomaštíková.