Potvrzujeme, že garáže pod Zelným trhem chceme. A námitkami proti projektu se budeme zabývat až tehdy, kdy pro to nastane vhodná chvíle. Tak je možné shrnout rozhodnutí, ke kterému v úterý dospěli brněnští radní. Odmítli totiž nedávný návrh primátorova náměstka Martina Andera, aby město znovu zvážilo svůj souhlas s plánem vystavět pod náměstím čtyřiapadesát parkovacích míst. A záměr soukromého investora projednalo doplněný o aktuální posudky znalců.

Na úterním hlasování Ander podporu většiny radních nezískal. Kromě něj byla pro nové posouzení jen jeho stranická kolegyně a Jana Drápalová a radní Jiřina Belcredi. „Návrh, který Martin Ander předložil, měl v podstatě zcela zrušit naše předchozí usnesení odhlasované v polovině července. Rada však byla proti. A znovu tak potvrdili, že výstavbu garáží na Zelném trhu podporujeme,“ uvedl primátorův náměstek Ladislav Macek.

Andera však verdikt radních nepotěšil. „Jsem z toho hodně rozladěný. Rada má rozhodovat na základě objektivních podkladů, nikoliv přání,“ reagoval na rozhodnutí Ander.

Nové projednávání se podle svých slov pokusil vyvolat poté, co si kvůli výtkám četných odpůrců stavby vyžádal materiály, podle kterých radní hlasovali. A zjistil, že v nich není dostatek informací. „Chtěl jsem, abychom souhlas vzali zpět. A znovu o něm hlasovali po doplnění stanovisek jednotlivých odborů magistrátu. Investor, který měl dokumentaci dopracovat, jim však novou verzi ještě ani nepředložil,“ podotkl Ander.

Proti projektu nových garáží se skutečně řada lidí bouří. Pod Zelným trhem je chce postavit firma Magnum Real Estate spolu se společností, která přestavuje na luxusní hotel bývalou Cyrilometodějskou záložnu ve spodní části náměstí. Část podzemního parkoviště mají využívat právě jeho hosté. Zbylá místa chtějí firmy nabídnout lidem, kteří bydlí v centru Brna.

Památkáři však poukazují na to, že navrhované technické řešení může být pro historicky cenné náměstí nebezpečné. Nevhodně volený zásah by podle nich ohrozil například stabilitu kašny Parnas. Proti výstavbě je i nedávno založené občanské sdružení Brnění. „I to poslední co tu máme, tedy historické památky, máme ničit? Absolutní nesouhlas,“ uvedl ve svém příspěvku k poslednímu rozhodnutí radních například jeden z diskutérů webu Brněnského deníku Rovnost.

Jenže podle primátorova náměstka Macka by nové hlasování o postoji města k projektu bylo momentálně jednoduše zbytečné. Případné námitky totiž zohlední další fáze schvalování projektu. „Nemá smysl, abychom vyjádření odborů předkládali nyní. Získat je bude úkolem pro investora, který je pak při žádosti o vydání územního rozhodnutí doloží na stavebním úřadě. Pokud se v té chvíli ukáže, že stavba skutečně není v pořádku, nedá město ke stavbě souhlas,“ vysvětlil rozhodnutí radních Macek.

MICHAL FILÍPEK