Po té, co pro nezájem zrušilo loni v únoru město výběrové řízení na stavbu podzemního parkoviště, se tato vize zdála být mrtvá. Nyní ovšem ožívá. Podle zjištění Brněnského deníku Rovnost se radním přihlásil zájemce o uskutečnění náročného projektu.

„Dostlali jsme nabídku od společnosti, která projevila o stavbu podzemního parkoviště zájem. Je to pro nás inspirace k myšlence znovuotevření nabídkového řízení,“ sdělil náměstek brněnského primátora Oliver Pospíšil.

V úvahu podle něj připadají i jednání přímo se společností Tymet. „Potřebujeme zjistit, zda svoji nabídku myslí vážně a zda jsou akceptovatelné její podmínky,“ dodal Pospíšil.

Zájem společnosti potvrdil odborný garant projektu Karel Wimětal. „Parkoviště stavět chceme. Vše je zatím ovšem spíše ve stadiu snu. Plán má ještě řadu háčků. Dopředu není jisté, zda vyhrajeme případný tendr,“ upozornil Wimětal. Dodal přitom, že v podobné oblasti už má zkušenosti a podílel se například na stavbě paláce IBC Brno.

Pokud se podaří společnosti podzemní parkoviště postavit, neplánuje je prodávat či dlouhodobě pronajímat. „Chceme, aby se parkoviště večer otevřelo návštěvníkům divadel v okolí a ve dne pracovníkům z kanceláří v okolí,“ podotkl Wimětal.

Podle náměstka Pospíšila ovšem bude město při jednáních postupovat velmi obezřetně. „Je to přeci jenom obrovsky nákladná akce. Podle našich propočtů bude stát čtyři sta až čtyři sta padesát milionů korun,“ upozornil Pospíšil.

Návratnost investice je podle něj v řádech desetiletí. „Nechceme se dostat do situace, kdy firma vykope před divadlem díru na dvě podlaží podzemního parkování, zkrachuje a my budeme řešit s insolvenčním správcem co s výkopem. Nedokáži si představit, jak bychom to vysvětlovali třeba návštěvníkům Brna,“ upozornil Pospíšil.

Společnost Tymet ovšem obavy vyvrací. „S nákladností počítáme. I s návratností za dvacet let. Záleží ale hlavně na vstřícnosti bank. V tomto ohledu už máme něco předjednáno,“ ujistil Wimětal. Situaci firmě usnadní to, že už před dvěma lety Brno vypracovalo studii garáží a získalo pro stavbu územní rozhodnutí.

Brňané záměr vítají. „Další parkoviště v centru mi určitě přijde vhod. Docela dost nyní využívám to ve Vaňkovce a u divadla to bude ještě blíže centru,“ podotkl Vladimír Koutný.

Spokojený s posunem jednání je i starosta městské části Brno-střed Libor Šťástka. „Pokud se podaří podzemní parkování postavit bude to jen dobře. Parkovací místa v centru spíše ubývají. Městská část se nyní snaží alespoň o vytvoření dočasného parkoviště na dlážděném prostranství před divadlem. Právě čekáme na vyjádření statiků, zda to bude vůbec možné,“ podotkl Šťástka.

Kdy Brňané podzemní parkoviště dostanou, není jisté. Podle optimistických odhadů připadá pro letošek v úvahu maximálně dohoda s investorem.

Naopak přímo do divadla v nejbližších týdnech dělníci nastoupí. Městští radní totiž ve středu schválili letošní etapu projektu rekonstrukce a dostavby divadla. „Rada města Brna schválila ve středu smlouvu s firmou Frama. Investice je 38,2 milionu korun. projekt musí být hotov do konce září letošního roku. Vznikne nové orchestřiště, nová baletní podlaha, ozvučení sálu a další stavební úpravy včetně podzemních inženýrských sítí,“ potvrdil mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Postupná rekonstrukce Janáčkova divadla trvá už od roku 2000. Spolu s dnes schválenou etapou přesáhly výdaje na opravy půl miliardy korun.