„Rád bych ocenil všechny, kteří pod petici přidali i svůj podpis, a ostatní ujistil o tom, že v prostředí naší fakulty za mého působení v roli děkana, ale troufnu si říct i v celém období po roce 1989, nebyl nikdo znevýhodňovaný za vyjádření svého názoru," sdělil.

Autor petice vystupující pod jménem Jullian Charous už dříve zmínil, že se některým studentům Masarykovy univerzity stává, že nemohou nalézt toalety určené jejich pohlaví. „To může vyústit v nepříjemné situace a mít negativní dopad na jejich zdraví,“ napsal v petici Charous.

Jako jeden ze špatných příkladů označil právě nelogické umístění pánských toalet v prostorách Katedry Výtvarné výchovy na pedagogické fakultě. Většina tamních studentů jsou podle něj ženy. „Toalety ve čtvrtém patře budovy Poříčí 7, jsou označeny jako mužské. Takto je to zcela v pořádku a odpovídá to stávajícím normám, v rámci kterých musí instituce zajistit správný poměr záchodů k počtu studujících i zaměstnanců a musí také dodržet normy na vzdálenost od pracoviště," vysvětlil Němec.

Němec přiznal, že podnět, aby byly záchody zpřístupněny všem, obdržel na jednání Akademického senátu pedagogické fakulty asi před rokem. „Vážně jsem se jím zabýval a snažil jsem se najít vyhovující řešení. Právě v tomto období jsme na základě technických a právních konzultací zjistili, že není možné svévolně přijít ke dveřím a přelepit patřičný piktogram, protože ctíme český právní systém," podotkl Němec. Podle vyhlášky se WC navrhují vždy odděleně pro muže a ženy na pracovištích nad pět zaměstnanců.

Němec také uvedl, že řešení, po kterém prostřednictvím petice její iniciátoři volají, už dávno existuje. „Genderově neutrální toalety jsou všechny bezbariérové toalety, které máme ve všech budovách a kterých máme celkem devatenáct. Pokud byste chtěli progresivně ovlivnit vývoj v naší společnosti a zajistit, aby už i nově budované toalety odpovídaly moderním inkluzivním trendům, prosím, soustřeďte své úsilí ke změně stávající legislativy, rád vás v tomto konání podpořím," vzkázal děkan.

Iniciativu provází rušné diskuze. Na sociálních sítích se v diskuzích někdy objevují i reakce nenávistného až urážlivého charakteru, redakcí oslovení studenti Masarykovy univerzity se vznikem genderově neutrálních toalet souhlasí. „Pro nebinární osoby může být vybrat si mezi mužskými nebo ženskými toaletami velmi zraňující, proto bych tento typ toalet určitě uvítala,“ poznamenala třeba Tereza Tisová.

Genderově neutrální toalety už několik let fungují na některých školách ve Velké Británii, Spojených státech a Kanadě.