Podle autora petice, který vystupuje pod jménem Jullian Charous, se studentům často stává, že nemohou nalézt toalety určené jejich pohlaví. „To může vyústit v nepříjemné situace a mít negativní dopad na jejich zdraví,“ napsal petici na webu Charous.

V nejhorších situacích se pak dle Charouse nachází studenti, kteří se identifikují jako nebinární, to znamená, že se přímo nehlásí ani mužskému, ani ženskému pohlaví. „Naplnění fyziologických potřeb je více než důležité pro efektivní práci na půdě školy, i proto je pro nás blízkost a vhodné označení toalet velmi důležité,“ doplnil Charous.

Jako jeden ze špatných příkladů, které chtějí mladí lidé stojící za peticí změnit, je nelogické umístění pánských toalet v prostorách Katedry výtvarné výchovy, která se nachází v areálu pedagogické fakulty na Poříčí. „Většina tamních studentů jsou ženy," zmínil Charous.

Knihkupectví Michala Ženíška v brněnské Alfa pasáži.
Služebně nejstarší knihkupec končí. Obchod v brněnské Alfa pasáži je na prodej

Lidé, kteří se už pod petici podepsali, chtějí tento problém řešit. Přiznávají, že se jich týká. Jako důležité téma k projednání to vnímá také například jedna ze studentek Masarykovy univerzity Marie Schneiderová. „Jsem taktéž nebinární a soucítím s ostatními studenty vyznávající stejné hodnoty,“ svěřila se.

Petici umístěnou na webu podepisují i někteří bez jakéholiv zjevného důvodu. „Asi nám neublíží mít jeden typ záchodů, navíc bude-li využívaný. Univerzitní půda by měla obecně platit za bezpečné prostředí. Pokud tohle opatření pomůže alespoň několika málo lidem k tomu, aby ji za takové prostředí považovali, měli bychom tomu vyhovět,“ uvedl v komentářích jeden z petentů Jakub Kotas.

NA PETICI SE PODÍVEJTE ZDE.

Vyjádření Masarykovy univerzity se redakci Deníku v pátek nepodařilo získat. Mluvčí instituce Radim Sajbot se o existenci petice dozvěděl až od reportérky.

MARIE BRÝŽOVÁ