Vyzkoušet si na vlastní kůži, jaké to bylo být pronásledován gestapem, si od pátku můžou návštěvníci na jedinečné audiovizuální expozici v Brně. Jejím účelem je zprostředkovat lidem netradičním způsobem zkušenost s genocidou.

Výstava Na vlastní kůži v kasematech. | Video: Deník/Magdaléna Blažková

Atmosféru výstavy umocňuje její umístění. Návštěvník totiž musí zamířit do útrob Špilberku a projít temným labyrintem kasemat. Ze stropu odkapává voda, v celách jsou figuríny vězňů a prastaré tmavé chodby vymetá silný průvan. Na poslední části kasemat jde nevíce poznat, jak je za války upravili nacisté. Z původně barokní stavby se stalo útočiště pro německé gestapo.

A právě na samém konci chodeb, na jejichž stěnách visí cedule s nápisem Stavební úpravy německé armády, se skrývá dřevěná krychle o velikosti několika málo metrů čtverečních. Už z dálky se z ní ozývají hlasy, v prázdných chodbách se jejich zvuk rozléhá poněkud nepatřičně. „Jezte, než vám to vychladne," pronáší matka ke své rodině. Syn si stěžuje na zapnuté rádio, ze které moderátor hlásí zpravodajství.

Návštěvník ale usedání rodiny k večeři poslouchá ukrytý za několika těžkými kabáty, zavěšenými na okraji malé dřevěné půdy. V ní je pár ošatek, dva kufry a páry starých bot. Lidé se zde ocitají v kůži židovského uprchlíka, který svou vlastní rodinu pozoruje pouze na fotografiích zastrkaných za dřevěnými latěmi. Scénu rozbíjí zaklepání na dveře. Je slyšet, že otevřít jde otec a ve dveřích stojí příslušníci gestapa. „Domovní prohlídka! Co je tam vzadu?" křičí jeden z nich.

Po nabádaní syna k útěku už se půdou rozléhá jen dusot nohou. „To je kuna," vysvětluje v dáli otec. Konec příběhu si ale musí každý návštěvník domyslet sám.

Na výstupu z kasemat stojí skupina lidí, kteří zaujatě poslouchají výklad průvodce. Zážitek z chodeb i tajemné půdy je teprve čeká. Zatímco z komentované prohlídky si odnesou jistě spoustu nových a zajímavých informací, pocit z osamoceného procházení chodeb plných strachu a tísně s sebou přináší mnohem více dobrodružství.

Výstava Na vlastní kůži je přístupná při prohlídce kasemat. Ty jsou otevřené denně od devíti do osmnácti hodin, komentované prohlídky jsou pak vždy v 11.30, 13.30, 15.30 a 17.00 hodin.

NEPŘEHLÉDNĚTE: VIDEO: Řádění vandala v betlémě na náměstí v Brně. Podívejte, co tam prováděl

Vandal poškodil betlém na Dominikánském náměstí v Brně. | Video: MP Brno