Girlandy zdobí ulice v brněnském centru znovu od loňského podzimu. Až do letošního jara ale byly kvůli častým závadám v testovacím režimu. Po necelém roce fungování se ale opět objevují problémy. Jedna z girland na hlavní ulici spojující brněnské hlavní nádraží s náměstím Svobody totiž opět nesvítí správně. Část světelných trubic místo vánočního motivu bliká bílým světlem nebo nesvítí vůbec.

Nefungující ozdoby si všimli i někteří Brňané. „Je to tady zhruba rok a už podruhé to nefunguje. Snad se to podaří brzy opravit. Jinak se mi vánoční výzdoba celkem líbí,“ řekla reportérovi Deníku třeba Tereza Kubcová.

Meteorologové varují, že o víkendu může přijít vydatné sněžení.
Zimní úder počasí: Brno a okolí sevře mráz a napadnou desítky centimetrů sněhu

Podle zástupců brněnské radnice může problémy způsobovat vadná světelná trubice. „Celkově je v girlandách použito přes osm set světelných trubic, které fungují jako samostatná světla. V případě, že jedna z nich nefunguje, může vyřadit i další trubice v řadě, protože dále neprojde datový signál,“ vysvětlila Zdeňka Obalilová z tiskového střediska brněnského magistrátu.

Technici už podle Obalilové na opravě pracují. „Problémy evidujeme a technici už pracují na opravě. Hotovo by mohlo být během čtvrtečního večera,“ řekla Deníku Obalilová. Podle ní se problém týkal jen několika málo světelných ozdob.

Na Moravském náměstí v Brně září vánoční strom i vyhlídkové kolo. Podívejte se
VIDEO: Vánočně zářící Moravské náměstí v Brně. Prohlédněte si strom a velké kolo

Jak se reportér Deníku přesvědčil na vlastní oči, po páté hodině odpoledne ještě girlanda v Masarykově ulici opravená nebyla.

S problémy z minulého roku podle Obalilové současné potíže nijak nesouvisí. Problémy tehdy způsobovala vadná součástka. „Výrobce chybu uznal. Od ledna 2023 vzešel nový návrh a následovala výroba nových součástek. Jako nejvhodnější byla zvolena technologie 3D tisku,“ vysvětlila Obalilová.

Vánoční poutákPište na brnensky@denik.cz.Zdroj: Redakce