Deníku Rovnost to potvrdil mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek. „Ve zkušebním provozu se objevily technické potíže v provozu girland. Na způsobu řešení nyní pracují zástupci zhotovitele společně s Technickými sítěmi Brno. Do doby, než bude vyjasněn další postup, zůstanou girlandy zhasnuté, a to i přes období svátků,“ informoval Poňuchálek.

Girlandy nefungují kvůli potížím se signálem a ovládáním. Na opravě autoři ze studia Visualove a Technické sítě Brno pracují již několik týdnů. Zatím bez úspěchu. „Oceňuji snahu města o vánoční výzdobu. Ovšem je v těchto, pro někoho velice těžkých časech, opravdu nutná? Jsem si jistá, že pět a půl milionu by se dalo investovat do něčeho smysluplného. Závěr tohoto prostoduchého činu ani komentovat nelze. Šťastné a veselé…“ podotkla Markéta Ryšavá z Brna.

Autoři girland z brněnského studia Visualove nechtěli trable s osvětlením komentovat. „Moc se omlouvám, ale s magistrátem jsme se dohodli, že mediálne to budou komunikovat oni," uvedl zakladatel studia Jan Machát.

Pro brněnské ulice Česká, Středová, Běhounská, Kobližná a Masarykova vzniklo celkem šestatřicet girland tvořených osmi sty deseti světelnými trubicemi. Girlandy odkazují na osobnosti Gregora Johanna Mendela nebo Leoše Janáčka. „Jde jen o technický problém, který se vyřeší. Při zavádění nové technologie se toto děje běžně. Visuálové odvedli výbornou práci a v dalších letech to bude už v pořádku," sdělil opoziční zastupitel Matěj Hollan.

Osvětlení za bezmála pět a půl milionu nahradilo to z padesátých let. Předešlé girlandy byly technicky zastaralé a nehospodárné. „Neschopnost současného vedení Brna mě nepřestává udivovat. Nesvedou s dostatečným předstihem pro nápravu případných chyb zajistit ani takovou banální věc, jako je fungující vánoční osvětlení a utopí ve své nekompetenci miliony korun. Opravdová žumpa. Pardon, Stoka," rozlítila se Zuzana Fialová z Brna.