Sbíráním podpisů k petici za ochranu přírody a rozdáváním informačních letáků o svém odhalení strávili aktivisté z Greenpeace před brněnskou Ikeou více než dvě hodiny. Někteří zákazníci mřící do obchodu se s dobrovolníky zastavovali, jiní se jim už z dálky snažili vyhnout. Petici jim na místě podepsala asi čtyřicítka lidí.

Podle Greenpeace část dřeva vytěženého v některých původních lesích v rumunských Karpatech, včetně lesů v chráněných oblastech Natura 2000, končí ve fomě nábytku na prodejnách Ikea ve třinácti různých zemích, mezi nimiž je i Česko. „Staré lesy jsou životně důležité pro zdraví planety a musí být okamžitě chráněny. IKEA musí dostát svým vlastním slibům o udržitelném podnikání a zaručit, že napříč celým dodavatelským řetězcem nebude docházet k destrukci starých lesů," sdělil za Greenpeace Jan Freidinger.

Aktivisté  Greenpeace dnes před brněnskou Ikeou upozorňovali na jejich zjištění, že firmy, které nedávné vyšetřování spojilo s kácením ve vzácných starých lesích v rumunských Karpatech, dodávají své produkty i do českých obchodů IKEA.Aktivisté Greenpeace dnes před brněnskou Ikeou upozorňovali na jejich zjištění, že firmy, které nedávné vyšetřování spojilo s kácením ve vzácných starých lesích v rumunských Karpatech, dodávají své produkty i do českých obchodů IKEA.Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková

Natura 2000 je soustava chráněných území, kterou společně vytvářejí členské státy Evropské unie. Je určena k ochraně nejvíce ohrožených druhů živočichů, rostlin a nejvzácnějších přírodních stanovišť na evropském území.

Čeští zástupci Ikei ale s tvrzením Greenpeace nesouhlasí a dřevo z chráněných lesů podle nich nábytkářská firma nepřijímá.

Postupy, na které se odkazuje Greenpeace, jsou podle společnosti legální. „Prostudovali jsme zprávu Greenpeace o Rumunsku zveřejněnou 10. dubna a důrazně nesouhlasíme s tvrzením, že dřevo z chráněných starých lesů končí v nábytku IKEA. Dřevo z chráněných starých lesů do našich výrobků nepřijímáme," uvedl pro ČTK mluvčí IKEA Česká republika Petr Šašek.

Stavba Areny Brno u výstaviště: potrubí je hotové, pracují na betonech a izolaci
Stavba Areny Brno u výstaviště: potrubí je hotové, pracují na betonech a izolaci

Ikea se pyšní mimo jiné tím, že pečuje o světové lesy společně s Forest Stewardship Council, což je je mezinárodní certifikační ochranná známka, která spotřebiteli zaručuje, že dřevo pochází ze šetrně obhospodařovaných lesů.

Podle Greenpeace ale certifikační systém FSC ne vždy rozpozná skutečnou hodnotu starých lesů z hlediska biologické rozmanitosti. „Unikátní a cenné lesní porosty jsou často vedeny v kategorii obyčejných hospodářských lesů," podotkl mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.

Greenpeace proto apelují na Ikeu, aby vyčistila své dodavatelské řetězce a přidala se k úsilí ochránců přírody zachovat zbývající biologicky rozmanité lesy v Evropě. Ve středu dobrovolníci diskutovali se zákazníky všech čtyř českých prodejen Ikey.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Létala na ně dlažba i zápalné lahve. Duhový průvod Pride v Brně bude s ochrankou

Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková