Hejtmana k ráznému kroku inspirovalo chování úředníků v poslední době. „S nastupujícími, téměř tropickými teplotami, se začal na úřadě objevovat nešvar, který nové vedení kraje překvapil a který se rozhodl hejtman Jihomoravského kraje zarazit dříve, než bude pozdě. Jedná se zejména o nošení sandálů či „kapsáčových“ krátkých kalhot, které neodpovídá naší představě o estetických kvalitách úředníků," informoval krajský mluvčí Michal Cagala.

Hejtman se situaci rozhodl řešit vydáním nařízení o Jednotném vizuálním stylu úředníka. „ZAKAZUJE SE nosit na nohou sandály. Výjimku tvoří pouze zaměstnanci s dlouhými bílými ponožkami, kteří se při sčítání lidu přihlásili k české národnosti," stojí v dokumentu, který je platný do 23.59 hodin v první dubnový den.

Podle nových pravidel sukně mohou do práce nosit ženy i muži, nesmí ale zapomínat na spodní prádlo, a pokud mají chlupaté nohy, sukně musí sahat až ke kotníkům. Košile a halenky musí úředníci nosit jen bílé, bez ohrnutých rukávů, aby jinou barvou košile nepropagovali stranickou příslušnost.

Nové hejtmanské nařízení je samozřejmě pouze aprílovým žertem. Hejtman Jan Grolich se svými kolegy se tak přidal k dalším jihomoravským institucím, které se dnes rozhodly lidi pobavit žertíky.