"Svědci příhody potvrdili, že opakovaně zdvihal pravou paži k pozdravu německé válečné říšské vlajky, která visel na jednom ze stanů,“ popisuje mluvčí policie Brno-venkov Aleš Mergental. Podle něj tak jednoznačně znázorňoval nacistický pozdrav. „Proto je podezřelý ze spáchání trestného činu podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka,“ upřesnil Mergental a dodal, že v tom rozdíl není mezi cizincem a občanem České republiky. „Kdo je na českém území, podléhá českým zákonům.“

Podle odborníka na extremismus Miroslava Mareše si hailující mladík mohl myslet, že v Česku mu takové jednání projde. „Neonacistická scéna v Německu se od devadesátých let výrazně nemění. Jde, stejně jako u nás, spíš o militantní mládež. Doma si však na své projevy dávají větší pozor,“ míní Mareš. Přitom se podle něj takové jednání v Německu nejčastěji řeší pouze pokutou. „V České republice se to často postihuje tvrdším způsobem,“ dodal Mareš.

Hajlujícího německého fanouška potkali redaktoři brněnského deníku Rovnost ve čtvrtek v areálu kempu Tranzit nedaleko Masarykova okruhu. „Přijeli jsme fandit až z Německa. No komu jinému než Valentinu Rossimu,“ smál se Philipp Hanisch. Poté se s kolegy odebral na procházku kempem. V jedné ruce držel pivo, druhou hajloval. Jeho jméno spolu s fotografií předala redakce brněnského Deníku Rovnost policistům.

„Pokud někdo vidí něco podobného, nejlepší je zavolat policii hned a podezřelé chování zdokumentovat,“ řekl k tomu Aleš Mergental. Při minulé Grand prix totiž fotograf brněnského deníku Rovnost vyfotil hajlujícího člověka v hudebním stanu. Protože to však nenahlásil hned, nepodařilo se věc vyšetřit.

Philipp Hanisch však už spravedlnosti neuteče. „Posedí si v cele dvaasedmdesát hodin. To je zkrácené přípravné řízení. Pak stane před soudcem,“ upřesnil Mergental.