Pomoci onkologicky nemocným dětem a jejich rodinám chtěla Brňanka Irena Vlahovičová už déle. Přání se jí nyní splní díky Brňanům hlasujícím v participativním rozpočtu. Lidé podpořili její projekt zajištění lepší rehabilitace, terapie, asistenčních služeb i volnočasových aktivit malých pacientů.

Letos se do hlasování zapojilo 13 214 Brňanů, loni jich bylo zhruba o 1 200 víc. „Poprvé získal některý projekt přes čtyři tisíce hlasů, a to hned dva, takže letošní ročník považujeme za velmi úspěšný,“ řekl náměstek brněnské primátorky Tomáš Koláčný.

NEJÚSPĚŠNEJŠÍ PROJEKT

Největší podporu získal projekt Ireny Vlahovičové na podporu dětských onkologických pacientů, Brňané mu dali 4 662 hlasů. „Pomůže třeba jen v takové maličkosti, aby maminka dítěte mohla na chvíli vypnout, odskočit si do kadeřnictví, a nemusela pořád myslet pouze na jednu věc,“ poznamenala.

NEJAKTIVNĚJŠÍ NAVRHOVATEL

Dva projekty, výsadbu pěti set stromů a dokumentaci k cyklostezce ze Slatiny do Líšně, navrhl Jan Matuszek. S oběma u hlasujících uspěl. V příštím letech tak ve městě přibudou stovky nových listnatých dřevin, které podle navrhovatele zlepší kvalitu vzduchu, vody, půdy i života Brňanů.

„Asi jsem se trefil do brněnské nálady, že mi projekty vyšly. O konkrétních místech sázení ale ještě není jasno, některé radnice mi dřív sdělily, že místo nemají,“ řekl Matuszek.

NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ MĚSTSKÁ ČÁST

V letošním ročníku bodovaly medlánecké projekty. Uspělo kluziště i pumptrack s parkourovým hřištěm. Medlánky jsou tak nejúspěšnější městskou částí v počtu podpořených návrhů na počet obyvatel. „Projekty autoři projektů zvolili dobře, protože tady chybí herní prvky pro děti od deseti let. Zásadní roli sehrála silná komunita místních,“ vysvětlil starosta Michal Marek.

NEJZÁPORNĚJŠÍ HODNOCENÍ

Více než 1 200 lidí dalo záporný hlas návrhu na městskou galerii v ulicích brněnského Bronxu. I tak ale na fasádě pěti obecních domů vzniknou velkoformátové malby. „V letošním ročníku hrozilo vyřazení projektu, pokud by proti návrhu hlasovalo více lidí než pro něj. Určitá skupina proti nám vedla tímto způsobem útok,“ řekl navrhovatel a zastupitel Brna-středu Martin Reiner.

close Krytá hala v Řečkovicích. info Zdroj: Dáme na Vás zoom_in

NEJŠIRŠÍ VYUŽITÍ PROJEKTU

Krytou halu využijí od příštího roku lidé v Řečkovicích pro fotbal, futsal, florbal, házenou či nohejbal. „Vznikne na místě přes zimu nevyužívaného hřiště u školy Novoměstská. Hala bude sloužit deset až patnáct let,“ uvedl autor návrhu Petr Lesenský.

Vítězné projekty rozpočtu
Brno: podpora onkologicky léčených dětí
Brno: stromy pro život
Řečkovice: krytá hala
Královo Pole: park pro Sadovou
Střed a sever: galerie
Slatina: cyklostezka do Lísně (dokumentace)
Bystrc: cyklopříjezd k přehradě (dokumentace)
Medlánky: kluziště
Brno: nouzové přístřešky pro lidi bez domova
Nový Lískovec: dětské hřiště
Brno: veřejná pítka
Medlánky: pumptrack a parkour
Vinohrady: cyklopark mezi Vinohrady a Líšní
Střed: pojízdné schody v podchodu u nádraží