Pětačtyřicetiletá Marie Halanová tráví na podobných akcích celé dny. Kvůli veletrhu Styl a Kabo si letos vzala dovolenou, aby tu mohla prochodit stovky kilometrů a nakoupit si oblečení, které modelky předváděly na molech. I když je její „úlovek“ tento rok menší, rozhodně neskrývá své nadšení.

„Je pro mne radost stát se alespoň na chvíli součástí módního dění. Letos jsem tu byla pošesté a už teď se těším na příští rok,“ vypráví s úsměvem Halanová, která má v oblibě i jiné veletrhy. Například ty, které jsou zaměřené na nábytek. Na brněnském výstavišti v uplynulých dnech navštívila módní přehlídky i stánky, které poslední den veletrhů prodávají předváděné zboží. V obrovské nákupní tašce si proto hrdě nesla nové oblečení.

„Je to ručně vyšívané sako z německé kolekce. Viděla jsem, jak si ho zkouší nějaké dámy. Té poslední moc nesedlo, protože byla blonďatá. Když jsem si sako vyzkoušela já, věděla jsem, že ke mně pasuje a musím ho mít,“ sděluje s přesvědčením žena. Celodenní vykračování po veletržních pavilonech jí nakonec vyneslo i náušnice pro dceru. „Je to sice jen maličkost, ale vím, že bude ráda,“ myslí si Halanová. Její dcera právě dokončila návrhářskou školu.

„Loni tady měla dokonce i vlastní návrh. Byl to extravagantní kabát s kapucí. Dnes je tu s kamarádkami, ale už jen jako návštěvník,“ popisuje milovnice módy. Podle svých slov by ale uvítala větší nabídku prodeje modelů. „Plánovala jsem daleko větší nákupy. Chtěla jsem kabát i nové kozačky. Bohužel veletrhy mnoho volných prodejů nenabízejí,“ stěžuje si Halanová. Extravagantním modelům z mola zatím na chuť nepřišla.

„Nejsem moc vysoká, tak vím, že by mi takové oblečení neslušelo. Navíc netuším, jak by takovou módu zvládl manžel,“ směje se Halanová. Ten má prý s oběma ženskými v domácnosti velkou trpělivost. „Je v práci. Ví, že se na celý den sebereme a jdeme nakupovat. Večer mu věci ukážeme a on nám je pochválí,“ dodává spokojeně Halanová.

Za tři dny navštívilo módní veletrhy Styl a Kabo na patnáct tisíc lidí, většinou to byli odborníci. Módní veletrhy se do Brna vrátí v polovině února příštího roku. Firmy a návrháři na nich předvedou podzimní a zimní módu další sezony.