Zaparkovat před supermarketem Albert na Halasově náměstí na brněnském sídlišti Lesná je čím dál horší, stěžují si lidé. „Aut přibývá. Když objedu dvakrát parkoviště, místo najdu. Ale poblíž staví nový dům. Situaci to ještě zhorší,“ postěžovala si včera na místě zákaznice obchodu Ivana Doležalová.

Řidičům i lidem, kteří v okolí bydlí, má pomoci rekonstrukce náměstí. Jak by mohlo vypadat, ukázala na vizualizacích Kancelář architekta města Brna právě před rokem.

Lidé si ve čtvrtek připomněli na brněnském náměstí Svobody první výročí od vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka.
Lidé si na náměstí Svobody připomněli úmrtí Kuciaka. Zapalovali svíčky

Úprava prostoru je však stále jen ve fázi projektové přípravy. „Plánujeme zrušení nájezdu k tržnici ze současného parkoviště a zvýšení bezpečnosti a kultivovanosti pěší trasy podél tržnice,“ přiblížil detaily z projektu architekt z kanceláře David Zajíček.

Více místa pro lidi, více zeleně, nové chodníky pro pěší a méně aut – tak by se mohlo v budoucnu proměnit Halasovo náměstí na jednom z největších brněnských sídlišť Lesná.Zdroj: KAM Brno

Podle starosty Brna-severu Martina Malečka úpravu brzdí jednání se soukromými majiteli pozemků v oblasti. „Kontaktovali jsme vlastníky v okolí, ale neozvali se zpět. Jejich spolupráce je k projektu nutná. Architektonickou studii máme a vítáme ji. Ale v této chvíli nemůžeme nijak pokračovat. Za dané situace není kde přidělávat parkovací plochy. Jen kdybychom někde zrušili zeleň,“ vysvětlil.

Úprava Halasova náměstí:
Podle rok starých plánů může náměstí nabídnout až sto nových parkovacích míst.

V šesti etapách mají dělníci opravit ulice kolem, na náměstí vznikne i místo pro trhy.

Kdy začnou práce není jasné.
Podle Brna-severu projekt vázne na spolupráci s majiteli pozemků v oblasti.

Strasti plynoucí z přeplněného náměstí tak bude muset dál snášet i Karel Kučera. „Místo je stavěné na situaci před čtyřiceti lety,“ připomněl včera dopoledne přímo na Halasově náměstí.

S potížemi bez blízkého řešení se musí smířit i zaměstnanci a návštěvníci bazénu TJ Tesla Brno, který na náměstí sídlí. „Jezdím na půl šestou do práce a parkoviště je plné. Takže tam parkují i lidé, kteří nejdou nakoupit,“ popsala místopředsedkyně správní rady sportovního klubu Brno Ivana Drápalová.

Náměstí plného aut i v době, kdy jsou tamní obchody i bazén uzavřené, si všiml také Jan Urban, který kolem často projíždí. „Možná za to může i rezidentní parkování, protože lidé jezdí do centra tramvají. Spoustu řidičů proto stojí i v místě, kde nemají,“ usoudil.